У МЗС України заявили, що на військовій базі у Афганістані заблоковано 12 українців. У Міноборони стверджують, що українських військових там немає
На військовій базі в Афганістані станом на 17 серпня залишаються заблокованими 12 українців. Про це у коментарі "Укрінформу" заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
"МЗС відомо про 12 українців, які зараз перебувають на військовій базі в Афганістані. Наше посольство підтримує із ними зв‘язок і буде інструктувати про подальші кроки, щойно з‘явиться можливість евакуації", – сказав Ніколенко.
Водночас заступник міністра оборони України Ганна Маляр у Facebook написала, що українських військових в Афганістані немає.
"Миротворчий персонал, який виконував завдання в Афганістані в рамках операції НАТО, станом на 8 червня повернувся в Україну. Відтак, на території Афганістану військовослужбовців ЗСУ немає", – підкреслила Маляр.
Агентство LIGA.net, посилаючись на одного із українців, які перебувають на базі в Афганістані, повідомляє, що громадяни України працювали там за приватним військовим контрактом. За словами співрозмовника, в МЗС України запропонували їм самостійно дістатися до Пакистану, куди за ними скерують літак. Однак українці, що перебувають на заблокованій талібами військовій базі, не бачать можливості самотужки дістатися до пакистанського кордону.
16 серпня було відомо, що 91 громадянин України хоче евакуюватися із Афганістану, сьогодні їхня кількість зросла до 120. "24 канал" також повідомляв, що ще 12 українських військових перебувають на американській військовій базі, яку взяв під контроль "Талібан".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 16 серпня говорив, що із аеропорту Кабула не може полетіти літак, на якому Афганістан мають покинути українці. Він назвав "абсолютною маніпуляцією" інформацію, що МЗС України не пропонує співвітчизникам евакуюватися з Афганістану.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього дня втік за кордон.
Раніше, 13 серпня, "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовців урядової армії та поліцейських, а також недоторканність приватного майна.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. За даними ЗМІ, злітною смугою користуються тільки військові літаки.
Україна в ніч на 16 серпня встигла забрати із Кабула 79 осіб. Серед них, окрім вісьмох українців, громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. Дев'ять евакуйованих Україною афганців просять надати їм статусу біженця.