У Німеччині діє мережа російських агентів, яка намагається погіршити відносини ФРН з Україною – ЗМІ

Журналісти Reuters установили особи деяких центральних постатей, пов'язаних із просуванням російських наративів у Німеччині
Фото: depositphotos.com

У Німеччині діє мережа російських агентів, пов'язаних із держвідомствами РФ, які намагаються змінити політичний курс країни та налаштувати Німеччину проти України. Про це йдеться у розслідуванні агентства Reuters від 3 січня.

Журналісти встановили особи деяких центральних постатей, пов'язаних із просуванням російських наративів у Німеччині. Один із них – колишній російський офіцер Макс Шлунд (до переїзду в Німеччину його звали Ростислав Теслюк). За даними агентства, останні місяці він їздив на окуповані території України, а нещодавно російська державна установа оплатила йому квиток на літак до Москви на конференцію, у якій брав участь президент Росії Володимир Путін.

Також в акціях бере участь партнерка Шлунда Олена Колбасникова. Вона родом з України, але зараз живе в Німеччині. Колбасникова стала популярною серед проросійського німецького руху 2022 року, коли заявила, що її нібито звільнили з роботи через русофобію. Шлунд і Колбасникова вже організували кілька проросійських акцій.

Ще один фігурант розслідування – Андрій Харківський. Він пов'язаний із "Союзом казаков – воинов России и зарубежья", який має десятки відділень у Росії та за кордоном. Харківський родом із Томської області Росії, зараз проживає у Тройсдорфі.

Також журналісти встановили особу ще одного проросійського агітатора. Олег Єрьоменко – власник будівельного бізнесу в Берліні, член правління організації під назвою "Десант", яка складається з колишніх російських військовослужбовців. У розмові з Reuters він підтвердив, що співпрацював із російською військовою розвідкою ГРУ. Журналісти також знайшли в мережі його спільне фото з колишнім ватажком бойовиків "ДНР" Ігорем Гіркіним.

Агентство також з'ясувало, що російський порядок денний у Німеччині просуває адміністратор німецькомовного Telegram-каналу Putin Fanclub В'ячеслав Сейвальд. У соцмережах він публічно підтримував неонацизм, ультраправу німецьку партію "Альтернатива для Німеччини" і фігурував у доповіді баварської спецслужби як особа, що підтримує антисемітські теорії змови.

Також на мітингу в Кельні Reuters упізнало мотоцикліста зі Східної Німеччини Яна Ріделя, який очолює групу під назвою "Немецко-российские души", публікує в інтернеті повідомлення про "звірства української армії" та збирає гроші для російської байкерської організації "Нічні вовки", яка опинилася під санкціями США та ЄС за підтримку війни з Україною. 

У розслідуванні Reuters ідеться, що багато відомих агітаторів діють у Німеччині під псевдонімами і мають фейкові документи. Вони пов'язані або з російськими підсанкційними організаціями, або з ультраправими рухами.

Контекст:

У серпні минулого року видання Spiegel писало, що Федеральна служба захисту конституції Німеччини очікує посилення російської пропаганди та шпигунської діяльності протягом найближчих місяців.

Reuters зазначило, що Німеччина виділила Україні й сусіднім країнам гуманітарної допомоги на суму понад €1 млрд, а також надає Україні озброєння та військову техніку, зокрема передові системи протиповітряної оборони. Більшість німців, інформують у публікації, як і раніше, підтримують Україну, але після різкого зростання цін на енергоносії опитування засвідчують, що "кількість тих, хто зацікавлений у розширенні військової підтримки, зменшується". Водночас активісти, котрі вимагають зміни курсу Німеччини щодо України, пов'язані з російською державою або крайніми правими, резюмували журналісти Reuters.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини у відповідь на факти, які опублікувало агентство, наголосило, що "дуже серйозно" ставиться до будь-яких спроб іноземних держав або окремих осіб вплинути на ситуацію, особливо в контексті агресивної війни Росії проти України.