У Польщі заявили, що найбільший оборонний концерн не запросили на форум у Києві. Згодом визнали, що помилилися, і перепросили
Міністр держактивів Польщі Яцек Сасін 2 жовтня в ефірі Radia ZET заявив, що найбільшому державному оборонному концерну Польщі не надійшло запрошення на форум ОПК, який відбувався в Києві минулого тижня. Українська сторона стверджує протилежне.
У блоці інтерв’ю, який стосувався Форуму оборонних індустрій у Києві, Сасін сказав, що Polska Grupa Zbrojeniowa "не надійшло запрошення як компанії".
Він також заявив, що "останнім часом ми маємо справу з низкою недружніх жестів із боку України". Політик додав, що це начебто пов'язано з тим, що, поки в Польщі триває передвиборча кампанія, Україна вважає за краще "стати на бік Німеччини".
У відповідь посол України у Варшаві Василь Зварич заявив в ефірі TVN24, що Польщі серед перших надіслали запрошення на Форум оборонних індустрій, але вона не взяла участі.
"Ми запросили всіх із дружніх нам країн, зокрема й підприємства оборонної промисловості. Польща однією з перших отримала це запрошення, тому ми чекали на участь польської сторони", – зазначив він.
Пізніше цього самого дня Сасін офіційно перепросив за попередню неправдиву заяву, назвавши її "непорозумінням".
"Після розмови із президентом Polska Grupa Zbrojeniowa мені надали інформацію, що PGZ отримала запрошення… З огляду на викладене я виправляю свою заяву. Прошу вибачення за непорозуміння", – додав Сасін.
Концерн PGZ також прокоментував ситуацію, наголосивши на "постійній і тісній двосторонній співпраці" з Україною та згадавши зокрема домовленість про обслуговування танків Leopard 2A4, які західні країни передали Збройним силам України.
У коментарі "Укрінформу" речниця PGZ Беата Перковська підтвердила, що концерн отримував від України лист із запрошенням на Форум оборонних технологій, але через "інші обставини" не зміг узяти в ньому участь – що, однак, відбулося "за узгодженням з українською стороною".
Контекст:
У першому міжнародному Форумі оборонних індустрій, який спільно організували в Києві Мінстратегпром, Міноборони та МЗС України 29 вересня, взяло участь 252 оборонні компанії з понад 30 країн, поінформував президент України Володимир Зеленський. Під час відкриття форуму він оголосив про створення нового альянсу виробників зброї та військової техніки з усього світу. Україна розробила відповідну базову декларацію як основу альянсу, до неї можуть приєднатися світові виробники озброєнь, наголосив Зеленський.
До Альянсу оборонних індустрій на момент завершення форуму приєдналося 38 компаній із 19 країн, розповіли в МЗС України. Українські компанії підписали 20 документів з іноземними партнерами у межах першого Форуму оборонних індустрій, зазначили в Мінстратегпромі.
Зеленський заявляв наприкінці серпня, що Україна буде №1 у напрямі military tech, принаймні на Європейському континенті.