У Росії вперше за сторіччя настав дефолт щодо валютних боргових зобов'язань – Bloomberg
Воно зазначає, що це стало "кульмінацією дедалі жорсткіших західних санкцій, які перекрили шляхи платежів закордонним кредиторам", і відбулося вперше більше як за століття.
Bloomberg нагадує, що під час фінансової кризи в Росії та обвалу рубля 1998 року уряд президента Бориса Єльцина оголосив дефолт за своїм внутрішнім боргом у розмірі $40 млрд. Але дефолт щодо своїх іноземних кредиторів Росія востаннє відчувала 1918 року. Тоді більшовики під керівництвом Володимира Леніна відмовилися від боргів царської епохи, які в сьогоднішніх грошах експерти оцінюють у суму, яка наближається до $1 трлн.
Хасан Малік, старший аналітик із питань суверенних держав у Loomis Sayles & Company LP вважає, що нинішній російський дефолт буде одним із найбільш історично значущих. Він наголосив, що це "дуже рідкісна ситуація, коли уряд, у якого в іншому разі були б кошти, інші уряди змушують оголосити дефолт".
За оцінкою агентства, дефолт, який настав у РФ, – "це похмура ознака швидкого перетворення країни на економічного, фінансового та політичного ізгоя", оскільки "валютні резерви Центрального банку заморожено, а найбільші банки відрізано від світової фінансової системи".
Водночас, зазначає Bloomberg, з урахуванням збитків, уже завданих російській економіці та ринкам, дефолт поки що "має переважно символічний характер і мало що означає для росіян, які переживають двозначну інфляцію і найгірший економічний спад за останні роки".
За даними журналістів, офіційно РФ не оголошуватиме про дефолт, але факт невиплати інвесторам буде зафіксовано.
Міністр фінансів РФ Антон Силуанов 23 червня заявив, що "вся ця ситуація має вигляд фарсу", і відмовився вважати дефолтом припинення виплат за держборгом у валюті, повідомляв російський Forbes.
Він підкреслив, що Росія не відмовляється від виконання зобов'язань і "вживає всіх можливих дій, щоб у повному обсязі доводити кошти до всіх інвесторів", а єдина причина переходу на розрахунки в рублях – відмова закордонних контрагентів проводити платежі в іноземній валюті
"Є всі підстави вважати, що створення штучних перепон для Російської Федерації з обслуговування державного зовнішнього боргу потрібне для того, щоб повісити ярлик "дефолт". Заявити можна що завгодно і ярлик спробувати повісити. Але всі, хто розуміється, усвідомлюють, що ніякий це не дефолт", – заявив глава мінфіну РФ.
Контекст:
Після введених проти РФ санкцій за вторгнення в Україну рейтингові агентства знизили її кредитні рейтинги. Зокрема, 9 березня Fitch заявило, що вважає неминучим її суверенний дефолт.
У міністерстві фінансів РФ заявили, що, не маючи доступу до валютних резервів, Росія робитиме платежі в рублях. Але, як пояснило рейтингове агентство Fitch, виплата купонів із євробондів у національній валюті означатиме суверенний дефолт Росії.
6 квітня Росія вперше розплатилася євробондами в рублях. У міністерстві фінансів заявили, що банк-кореспондент відмовив у виконанні доручень щодо єврооблігацій зі строком погашення 2022-го та 2042 року на суму $649,2 млн. Після цього агентство S&P знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Росії в іноземній валюті до "вибіркового дефолту".
Після першої виплати в рублях було встановлено 30-денний пільговий період, який закінчувався 4 травня. РФ загрожував дефолт, якби вона не встигла розрахуватися в доларах до цієї дати.
Проте 29 квітня міністерство фінансів РФ заявило, що виплатило $564,8 млн за єврооблігаціями 2022 року та $84,4 млн за облігаціями 2042 року. Обидві виплати зробили в доларах. За даними Bloomberg, Росія використала непідсанкційний банк "Банк Дом.РФ" для виплати купонів за своїми єврооблігаціями коштом доларових резервів. Потім "Банк Дом.РФ" передав кошти банку-кореспонденту Bank of New York Mellon.
США наприкінці травня закрили лазівку в санкціях і РФ не зможе використати альтернативний спосіб для оплати, наголошувало Bloomberg.