У Швейцарії розслідують фейкові заклики доповідати про сусідів, які витрачають тепло. Підозрюють РФ

Фальшивий заклик поширюють у Twitter
Фото: Marc Owen Jones / Twitter
Розслідування фальшивих закликів у соцмережах скаржитися на сусідів за перевитрату опалення розпочала швейцарська влада. Це може бути частиною російської кампанії з дезінформації, пише Reuters.

За даними агентства, на вірусній картинці зображено жінку, яка розмовляє телефоном. Поруч напис: "У вашого сусіда встановлено опалення більше ніж 19 ºС? Будь ласка, зв'яжіться з нами".

У тексті також запропоновано нагороду за таку інформацію – 200 швейцарських франків ($207). На картинці є логотип уряду Швейцарії та номер телефону міністерства довкілля, транспорту, енергетики та зв'язку (UVEK).

В UVEK заявили Reuters, що не причетні до закликів.

Кампанія може бути пов'язана з російською пропагандою, вважає ад'юнктпрофесор Університету Хамада бін Халіфа в Катарі Марк Овен Джонс, експерт із дезінформації у соцмережах. Мета – посіяти паніку через зростання цін на енергоносії після вторгнення Росії в Україну.

Він опублікував у Twitter фото нібито розміщеного на вулиці або у приміщенні скандального плаката і зазначив, що картинку підроблено, але досить професійно.

За його спостереженнями, найбільше її поширюють у Twitter через обліковий запис користувача @DagnyTaggart369. Джонс називає акаунт підозрілим, він видає себе за українця з Донбасу, який проживає у Великобританії. Дагні – ім'я головного героя в романі Айн Ред "Атлант розправив плечі", який багато панікує, додає експерт.

Контекст:

У відповідь на санкції, введені за вторгнення в Україну, РФ почала скорочувати постачання газу до Європи і вже кілька разів повністю зупиняла прокачування газу "Північним потоком". У зв'язку із цим європейські країни відчувають нестачу палива, необхідного для вироблення електроенергії, опалення та гарячої води.

6 вересня видання Blick із посиланням на прессекретаря департаменту економіки Швейцарії Маркуса Сперндлі повідомило про заходи щодо заощадження газу в зимовий опалювальний період, які розробив уряд. У приміщеннях, котрі опалюють газом, не має бути тепліше за 19 °C, а вода не має бути гарячішою за 60 °C. Заборонено нагрівати сауни й басейни та використовувати інфрачервоні обігрівачі.