У США росіянину висунули обвинувачення у відмиванні понад $500 млн. Перед арештом він гуглив про судимості

Мін'юст США повідомив, що обвинувачений знав, що порушує закон
Фото: EPA

9 червня влада Сполучених Штатів оголосила обвинувачення у відмиванні $500 млн через фінансову систему США, зокрема через сприяння трансакціям із російськими підсанкційними банками, росіянину Юрієві Гугніну, котрий проживає у США. Про це повідомив сайт міністерства юстиції США.

"Оприлюднено обвинувальний висновок із 22 пунктів, у якому 38-річному Юрієві Гугніну, також відомому як Юрій Машуков, жителю Нью-Йорка і громадянину Росії, висунули обвинувачення у скоєнні різних злочинів, пов'язаних із використанням його криптовалютної компанії Evita для переказування понад $500 млн закордонних платежів через банки США та криптовалютні біржі із приховуванням джерела й мети трансакцій", – ідеться в повідомленні.

Гугніна обвинуватили:

  • у шахрайстві з використанням електронних засобів і банківських операцій;
  • в обмані Сполучених Штатів;
  • у порушенні закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження (IEEPA);
  • у веденні неліцензованого бізнесу з переказування грошей;
  • у невиконанні програми боротьби з відмиванням грошей;
  • у ненадання звітів про підозрілу діяльність;
  • у відмиванні грошей.

Гугніна заарештували, і він постав перед судом у Нью-Йорку.

Він є засновником, президентом, скарбником і посадовцем із питань відповідності американської компанії Evita Investments Inc. (Evita Investments) і Evita Pay Inc. (Evita Pay).

Гугнін нібито використовував обидві компанії, щоб іноземні клієнти (зокрема клієнти підсанкційних банків РФ) могли надавати йому криптовалюту, яку він потім відмивав через криптовалютні гаманці й банківські рахунки у США.

Більшу частину коштів відмили за допомогою криптовалютного стейблкоіна Tether (USDT).

"Для реалізації схеми Гугнін обманював різні банки і криптовалютні біржі, через які він конвертував кошти й робив банківські перекази. Гугнін неодноразово брехав цим банкам і біржам, кажучи їм, що Evita не вела бізнесу з організаціями в Росії й не мала справ із підсанкційними організаціями. Насправді багато клієнтів Гугніна були в Росії", – вказано в релізі.

У ньому йдеться, що платежі стосувалися, зокрема, російських "Сбербанка", "Совкомбанка", "Банка ВТБ" і "Тинькофф банка".

"Гугнін мав особисті рахунки у двох підсанкційних російських банках, АТ "Альфа-Банк" і ПАТ "Сбербанк", з якими він здійснював угоди, перебуваючи у Сполучених Штатах. Гугнін також сприяв платежам іноземних клієнтів для закупівлі чутливої ​​електроніки, зокрема експортно-контрольованого сервера, розробленого американською технологічною компанією, і відмивав гроші в московського постачальника для закупівлі деталей для "Росатому", – наголосили в мін'юсті США.

Помічник директора відділу контррозвідки ФБР Роман Рожавський зазначив, що обвинувачення проти Гугніна має "бути попередженням про те, що використання криптовалюти для приховування протиправних дій не завадить ФБР" притягнути до відповідальності порушників.

"Під час своєї афери Гугнін проводив пошук в інтернеті, який підтвердив його поінформованість про те, що він порушує закон, це підтверджують пошукові запити: "як дізнатися, чи ведуть проти вас розслідування?"; "Evita investments inc. пошук відомостей про судимість"; "Юрій Гугнін відомості про судимість"; "штрафи за відмивання грошей у США"; "штрафи за порушення санкцій у ЄС, предмети розкоші", – повідомив мін'юст США.