У ЗМІ потрапив контракт, який доводить купівлю Росією зброї в Ірану на $1 млн
Іран постачає Росії танкові й артилерійські компоненти, а також боєприпаси для них. Про це свідчить контракт, копію якого дістали й оприлюднили 5 червня журналісти Sky News.
Документ датовано 14 вересня 2022 року, у ньому 16 сторінок. У договорі йдеться про закупівлю компонентів і боєприпасів на суму понад $1 млн. Джерело передало його разом із п'ятьма сторінками нібито пов'язаного контракту, який передбачає снаряди, а також стволи для танків Т-72 та стволи для артилерійської установки Howitzer.
У Sky News визнають, що не змогли самостійно перевірити справжність документів. Однак джерело в органах безпеки заявило, що "це контракт між іранцями й росіянами щодо боєприпасів... Ми впевнені, що він на 100% справжній".
Копію контракту вже показали прем'єр-міністру України Денисові Шмигалю під час його візиту у Великобританію у травні, а також міністру закордонних справ Великобританії Джеймсу Клеверлі, Київ і Лондон заявили, що планують розслідувати справжність матеріалів і вживуть заходів, якщо вони виявляться правдивими.
"Там, де в нас є докази того, що Іран надав військову підтримку Росії у спробі вторгнення Росії в Україну, ми вжили заходів і, звичайно, завжди чинитимемо аналогічно", – прокоментував документ Клеверлі.
Він зазначив, що Великобританія вже запровадила санкції проти Тегерана після постачання безпілотників, які російська армія використовує для атак в Україні.
Посол України у Великобританії Вадим Пристайко в інтерв'ю британській телекомпанії сказав, що "ми підозрювали, що відбувається щось схоже".
Контекст:
МЗС України звинуватило Іран у співучасті у злочині агресії РФ проти України через постачання Тегераном зброї Росії й ініціювало розрив дипломатичних відносин з Іраном.
Тегеран постачає Росії щонайменше три моделі безпілотників: Shahed-131, Shahed-136, а також Mohajer-6. Їх Росія масово застосовує для атак на об'єкти цивільної та критичної інфраструктури в Україні. Окрім того, за даними The Wall Street Journal, з осені минулого року Іран передав Росії понад 300 тис. снарядів і 1 млн набоїв.
CNN у нещодавньому розслідуванні зафіксував, що основний потік зброї з Ірану у РФ іде Каспійським морем. Цим шляхом, окрім БПЛА, судна з вимкненими транспондерами перевозять набої й мінометні снаряди.
29 травня Верховна Рада України схвалила рішення РНБО про запровадження санкцій проти Ірану на 50 років. Обмеження проти Ірану за передання Росії дронів-камікадзе запровадила низка інших країн, зокрема США, Великобританія та ЄС.
Офіційно Іран заперечує, що передає РФ дрони.