Угорщина погрожує заблокувати вступ Швеції в НАТО через відео, яке її образило
Угорщина погрожує зупинити розширення НАТО через 10-хвилинне шведське відео, яке їй не подобається. Про це йдеться в матеріалі EUobserver, опублікованому 14 вересня. Видання посилається на заяву міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто його шведському колезі Тобіасу Біллстрьому.
Відео зняв шведський державний освітній мовник UR і випустив ще 2019 року. У ньому йдеться про освіту і рівень демократії в Угорщині.
У заяві до глави МЗС Швеції, яку публікує EUobserver, Сійярто пише, що ролик був "фейковою інформацією" про те, що "демократія в Угорщині в останні роки пішла на спад".
Прокоментував ролик також головний політичний радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана – Балаш Орбан в X.
"Обурливе навчальне відео, схвалене Швецією, атакує уряд Угорщини! Як нам переконати угорських депутатів підтримати членство Швеції в НАТО, коли нашу демократію постійно ставлять під сумнів, ображаючи як наших виборців, так і всю країну?" – написав він.
Угорська депутатка від опозиційної партії "Демократична коаліція" Агнес Вадаї прокоментувала EUobserver, що такі дії соратників Орбана мають "безглуздий вигляд" для міжнародної арени.
"Це не соромно, а принизливо для Угорщини – те, що робить Сійярто", – сказала вона.
Контекст:
Швеція одночасно з Фінляндією подала заявку на вступ у НАТО 18 травня 2022 року – після того, як РФ розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну. 29 червня Північноатлантичний союз ухвалив рішення про запрошення Фінляндії та Швеції до членства в Альянсі. Фінляндія стала членом НАТО 4 квітня 2023 року.
Заявку Швеції в НАТО гальмували дві країни – Туреччина й Угорщина.
У липні, коли опозиційні партії угорського парламенту скликали засідання для ратифікації заявки про вступ Швеції в НАТО, його зірвала партія Орбана "Угорський громадянський союз". На засідання не з'явилися члени керівної партії, а вони контролюють дві третини голосів.
Хоча до цього Сійярто казав, що завершення тривалого процесу ратифікації заявки Стокгольма на вступ в Альянс залишається "технічним питанням".