Україна воює з російськими найманцями в Судані. Зеленський скерував туди спецпризначенців на прохання лідера країни – WSJ
Українські спецпризначенці беруть участь у бойових діях у Судані проти повстанців і російських формувань, які їх підтримують. Це є частиною стратегії, спрямованої на підрив військових і економічних операцій Росії за кордоном. Про це 6 березня написало видання The Wall Street Journal із посиланням на анонімних українських і суданських військових.
За даними ЗМІ, голова суверенної ради Республіки Судан Абдель Фаттах аль-Бурхан звернувся по допомогу до президента України Володимира Зеленського після того, як Судан негласно постачав Україні зброю 2022 року.
Кілька українських військових, які брали участь в операції, розповіли журналістам, що за кілька тижнів після виклику українські спецпризначенці висадилися в Судані й розпочали бойові дії, щоб витіснити повстанські сили зі столиці Хартума.
Водночас, ідеться в публікації, "ця операція пов'язана зі значним політичним ризиком у момент, коли підтримка України з боку Заходу коливається".
Журналісти вважають, що в Судані Україна "втручається у внутрішній конфлікт у чужій країні, де загинули десятки тисяч мирних жителів, а США заявляють, що обидві сторони скоїли воєнні злочини". Держсекретар США Ентоні Блінкен попереджав, що будь-яка країна, яка надає матеріальну підтримку, "є відповідальною за розпалювання звірств проти суданського народу".
Очільник ГУР Кирило Буданов у коментарі виданню відмовився сказати, чи доправляли військових у Судан, але обґрунтував їх скерування. "Війна – це ризикована справа. Ми ведемо повноцінну війну з Росією... У них є підрозділи в різних частинах світу, і ми іноді намагаємося завдати їм удару там", – сказав він.
За даними видання, українські військові також почали навчати суданських солдатів деяких із тих самих тактик, які допомогли їм стримувати більшу російську армію, зокрема використанню безпілотників.
Крім того, як стверджує The Wall Street Journal, українці допомогли доправити в лютому в Судан турецькі безпілотники Bayraktar TB2, здатні завдавати високоточних авіаударів.
Журналісти пишуть, що вплив України все ще відчувають у Судані. За останні тижні сили аль-Бурхана відновили контроль над значною частиною Омдурмана – це їхній перший значний прорив у конфлікті. Експерти пов'язують ці успіхи значною мірою з точними ударами безпілотників, а також розгортанням елітних підрозділів суданської армії.
У Судані найманці з російської ПВК "Вагнер" добувають золото і тренують бойовиків руху "Сили швидкого реагування" (RSF), яких потім залучають для охорони копалень.
Контекст:
У квітні 2023 року в Судані розпочалися бойові дії між регулярною суданською армією й воєнізованими підрозділами RSF. RSF звинуватили армію в нападі на її бази й оголосили про захоплення президентського палацу, штабу командувача армії та низки аеропортів, зокрема міжнародного аеропорту в Хартумі. Агентство Reuters схарактеризувало те, що відбувається, як "очевидну спробу державного перевороту". Військові спростували інформацію про захоплення об'єктів, заявивши, що "чинять опір".
У вересні CNN повідомив, що українські спецслужби можуть бути причетними до ударів по бойовиках визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер" на території Судану. Буданов прокоментував цю інформацію так: "Я ще десь рік тому абсолютно відверто казав, що всі російські злочинці, воєнні злочинці, які воювали, воюють чи навіть тільки планують воювати проти України, будуть покарані в будь-якій точці земної кулі".
У січні 2024 року видання Kyiv Post опублікувало відео ударів українських БПЛА по російських найманцях у Судані.