Українського екснардепа Онищенка позбавили громадянства Північної Македонії. Громадянином цієї країни він був пів року

За даними Держприкордонслужби України, Онищенко покинув Україну 2 липня 2016 року
Фото: Михаил Подоляк / Facebook
6 грудня Північна Македонія позбавила свого громадянства колишнього народного депутата України Олександра Онищенка, який в Україні фігурує у "газовій справі". Про це повідомив сайт уряду Північної Македонії.

"Уряд Республіки Північна Македонія на сьогоднішньому засіданні ухвалив рішення скасувати рішення про приймання Олександра Онищенка у громадянство Республіки Північна Македонія. Рішення уряд ухвалив після розгляду повідомлення МВС, у якому повідомляють про можливість анулювання вже наданого громадянства", – ідеться у повідомленні.

Громадянином Північної Македонії Онищенко був трохи більше ніж пів року. Рішення про надання громадянства цієї країни її уряд ухвалив на засіданні 31 травня після клопотання екснардепа.

Причини анулювання в уряді Північної Македонії не вказали.

Сайт журналістів-розслідувачів Balkan Insight писав у листопаді, що Онищенко, який потрапив до списку санкцій, набув громадянства Північної Македонії, вже маючи російське громадянство (із 2021 року), "з урахуванням позитивного висновку Агентства у справах молоді та спорту" – Онищенко займається кінним спортом.

Контекст:

У липні 2016 року Генпрокуратура України (зараз це Офіс генпрокурора) повідомила, що у січні 2013 року Онищенко за активної участі свого адвоката Валерія Постного створив злочинну організацію з метою скоєння особливо тяжкого злочину – заволодіння чужим майном в особливо великому розмірі. Ішлося про зловживання під час реалізації газу, видобутого за участю компанії "Укргазвидобування". За даними слідства, державі було завдано збитків на суму майже 3 млрд грн. 5 липня 2016 року парламент зняв недоторканність з Онищенка, дав згоду на його затримання та арешт. За інформацією Держприкордонслужби, нардеп покинув Україну 2 липня 2016 року. Відтоді він проживає за кордоном.

Обвинувальний акт у "газовій справі" Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) передала до Солом'янського суду 18 лютого 2019 року. У вересні справу Онищенка було передано до Вищого антикорупційного суду. ВАКС вирішив заслуховувати справу заочно.

30 вересня Онищенко оголошував про намір повернутися в Україну та відмову від політичного притулку в Іспанії. 14 листопада на той момент глава Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявляв, що екснардепа примусово повернуть до України.

На початку грудня ЗМІ повідомили про затримання Онищенка у Німеччині. Україна вимагала його екстрадиції.

27 травня 2020 року Онищенка випустили зі слідчого ізолятора, оскільки суд Ольденбурга відмовив Україні в екстрадиції. У суді підозрювали українську сторону в недотриманні стандартів міжнародного права в утриманні колишнього позафракційного нардепа.

У САП заявляли, що відмова німецького суду в екстрадиції не вплине на розгляд справи Онищенка.

17 жовтня 2021 року Онищенко повідомив, що набув російського громадянства.