Українського правозахисника на 10 років депортували з Білорусі після затримання його дружини-активістки

Яворський уже покинув Білорусь
Фото: postup.lg.ua
З Білорусі на 10 років депортували українського правозахисника Володимира Яворського. Про це 15 квітня повідомив Telegram-канал "Страна для жизни".

"Стало відомо, що чоловік Тетяни Гацура-Яворської мав покинути країну строком на 10 років протягом трьох діб. Факт тривалого проживання в Білорусі суд ігнорував, так само як і непричетність чоловіка до дій Тетяни Гацура-Яворської", – ідеться в повідомленні.

Euroradio повідомляло, що він уже покинув Білорусь і перебуває в Києві.

Контекст:

Дружину Яворського Тетяну Гацура-Яворську білоруські силовики затримали 6 квітня. Гацура-Яворська – засновниця громадського об'єднання "Звено" і одна з організаторів виставки "Машина дышит, а я – нет", присвяченої боротьбі білоруських медиків із пандемією. Разом із нею затримали ще чотирьох осіб, які брали участь в організації виставки, повідомляє Euroradio.

Усіх затриманих визнали винними в непокорі співробітникам правоохоронних органів і оштрафували, а Гацура-Яворську відправили в СІЗО. Проти активістки відкрили кримінальну справу, проте за якою статтею, не повідомляли. Білоруські правозахисники визнали її політв'язнем. 15 квітня активістку відпустили, не висунувши обвинувачень, зазначає Euroradio.

У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність знизилася). За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.