У горах Гренландії вперше в історії спостережень пройшов дощ
Температура у вихідні піднялася вище за нуль утретє менш ніж за десять років. Тепле повітря спровокувало сильний дощ, унаслідок якого на крижаний щит вилилося 7 млрд тонн води.
За даними Національного центру даних щодо снігу і льоду, це були найсильніші дощі на крижаному покриві з 1950 року, а кількість льоду, втрачена 15 серпня, була усемеро вищою від норми для цієї пори року.
Старший науковий співробітник Національного центру даних щодо снігу і льоду Університету Колорадо Тед Скамбос сказав, що це свідчення швидкого потепління у Гренландії.
Тепер ученим доведеться враховувати можливі дощі під час роботи дослідницької станції. За прогнозами вчених, такі погодні явища як дощі й танення можуть відбуватися частіше у Гренландії.
Учасниця програми Бюро полярних програм Національного наукового фонду Дженніфер Мерсер розповіла, що нещодавній дощ у Гренландії матиме тривалий вплив на властивості снігу. Зокрема на снігу залишиться кірка льоду, яка поглинатиме більше сонячних променів, поки не випаде сніг і не прикриє кірку.
Шар льоду на снігу також буде бар'єром для стікання вниз талої води, тому вона залишатиметься у верхніх частинах щита і затоплюватиме їх.
Контекст:
Цього літа аномальну спеку, як повідомляє The Guardian, фіксували в Північній Америці, Канаді, Швеції, Новій Зеландії та низці інших країн. Всесвітня метеорологічна організація 1 липня повідомляла про температурний рекорд для антарктичного континенту – +18,3 °C.
12 липня у США в районі Долини Смерті зафіксували одну з найвищих температур на Землі – +54 °C. Така температура пов'язана з ефектом так званого теплового купола, спричиненого високим атмосферним тиском, зазначав телеканал CBS News.
9 серпня міжурядова група експертів зі зміни клімату заявила, що глобальне потепління на Землі, спричинене діяльністю людини, відбувається з безпрецедентною швидкістю і призводить до численних екстремальних погодних явищ на всій планеті.