В Ірані назвали Україну "законною ціллю" після допомоги у протидії Shahed

Азізі (посередині) заявив, що Україна "фактично вступила у війну" з Іраном
Фото: ابراهیم عزیزی / X

Україну стала законною ціллю для атак Ірану після допомоги Ізраїлю у протидії іранським безпілотникам. Таку заяву 13 березня у X зробив голова комісії з питань національної безпеки та зовнішньої політики іранського парламенту Ібрагім Азізі.  

Він указав, що надавши підтримку ізраїльському режиму за допомогою дронів, Україна "фактично вступила у війну". 

За словами іранського посадовця, Україна, нібито відповідно до статті 51 Статуту Організації Об’єднаних Націй, "перетворила всю свою територію на законну ціль для Ірану".

У статті 51 Статуту ООН ідеться, що він не обмежує невід'ємне право на індивідуальну або колективну самооборону у разі збройного нападу на члена Організації, до того часу, поки Рада Безпеки не здійснить заходів, необхідних для підтримання міжнародного миру й безпеки. 

9 березня президент України Володимир Зеленський повідомляв про 11 запитів від країн – сусідів Ірану, європейських держав і США – на підтримку з боку України щодо протидії іранським безпілотникам Shahed та іншим таким викликам. Даних про те, що Ізраїль є серед цих країн, немає. 

Контекст:

Після того як США й Ізраїль 28 лютого розпочали проти Ірану воєнну операцію, ісламська держава відповіла ударами балістичних ракет і дронів Shahed, зокрема по країнах Близького Сходу, де є американські військові об'єкти.

Після цього Зеленський розповів, що може скерувати найкращих українських фахівців на Близький Схід, якщо лідери регіону переконають нелегітимного президента країни-агресора РФ Володимира Путіна погодитися на місячне перемир'я у війні Росії проти України.

В опублікованому 5 березня інтерв'ю Rai Italia президент також поінформував, що Україні надходять запити від партнерів із Близького Сходу, а також від Європи і США щодо надання експертизи в боротьбі з іранськими дронами-камікадзе Shahed, які застосовують проти цивільних об'єктів. Водночас Зеленський нагадав, що в самій Україні триває війна і країна має дефіцит ракет PAC-2 і PAC-3 для ЗРК Patriot.

Під час інтерв'ю Fox News Трамп на запитання, чи допомагає Україна США на Близькому Сході, відповів запереченням. Коментуючи ці слова, Зеленський 14 березня наголосив, що важливі не так зовнішні заяви, як розуміння власних кроків і дій. "Риторика – це риторика. Головне, щоб ми знали, що ми робимо", – сказав український президент.