В Ірані стратили "ізраїльського шпигуна", який написав листа Зеленському й хотів воювати проти РФ – ЗМІ

Іранська влада обвинуватила Шахбазі у співпраці з ворожими державами, шпигунстві й "розповсюдженні корупції на землі"
Фото: EPA

В Ірані стратили засудженого за шпигунство на користь Ізраїлю Бабака Шахбазі. Про це 17 вересня повідомило Mizan.

Шахбазі заарештували 2023 року. ЗМІ пише, що його обвинувачували у співпраці з ворожими державами, шпигунстві й "розповсюдженні корупції на землі" (іфсад фі-ль-ард) через "мохаребе" (ворожнечу проти Бога). Це означає, що він нібито діяв проти ісламського правопорядку. Оплату Шахбазі отримував у криптовалюті.

Також він залучив до співпраці Есмаїла Фекрі, якого цього року стратили за шпигунство.

У матеріалі йдеться, що Шахбазі працював підрядником у сфері промислових охолоджувальних систем для підприємств, пов'язаних із телекомунікаційними, військовими й безпековими структурами Ірану. Тому мав доступ до важливої інфраструктури й вирішив передати інформацію ізраїльській розвідці "Моссад" в обмін на гроші й іноземне громадянство. На суді він нібито заявив, що співпрацював з Ізраїлем задля фінансової вигоди й прагнув виїхати за кордон.

Associated Press повідомило, що, за інформацією активістів групи Iran Human Rights, Шахбазі затримали за те, що він написав листа президентові України Володимирові Зеленському. У посланні чоловік нібито висловив бажання вступити до лав української армії й воювати проти країни-агресора РФ.

В Ірані обурилися через це, адже Тегеран підтримує Москву, зокрема постачав ударні безпілотники Shahed. За словами активістів, лист Зеленському оцінили як вияв шпигунства на користь Ізраїлю. Саме завдяки цій країні Шахбазі навчився користуватися Microsoft Word, додали в організації.

Агентство вважає, що страта Шахбазі відбулася в дуже напружений момент для Ірану. Правозахисники попереджають, що після нещодавньої 12-денної війни з Ізраїлем Тегеран може почати частіше виконувати смертні вироки, щоб продемонструвати силу й залякати суспільство. Це може також бути пов'язаним із бажанням влади приглушити будь-яке інакодумство, зокрема через економічні проблеми й вимоги більшої свободи для жінок.

Ситуація загострилася ще й тому, що цього тижня в Ірані була третя річниця смерті Махси Аміні – дівчини, яка 2022 року померла після того, як її заарештувала "моральна поліція" за нібито неправильне носіння хіджаба. Її смерть спричинила масові протести, які влада жорстоко придушила, нагадало AP.