В Ірані засудили першого протестувальника до страти за підпал урядової будівлі й "війну проти Бога"

Лише в Тегерані влада висунула обвинувачення більш ніж 1 тис. протестувальників
Фото: EPA
В Ірані протестувальника засудили до страти за підпал будівлі уряду. Це перший відомий випадок застосування страти владою проти учасників нинішнього протесту, написала The Wall Streat Journal 13 листопада.

Згідно із заявою іранського судового інформаційного агентства, неназваного обвинуваченого визнали винним за обвинуваченням у "війні проти Бога".

Також 13 листопада п'ятьох інших протестувальників засудили до 5–10 років позбавлення волі за "змову з метою скоєння злочинів проти національної безпеки", а також за "порушення суспільного спокою і порядку".

Як зазначає видання, лише в Тегерані влада висунула обвинувачення більш ніж 1 тис. протестувальникам, а 13 листопада суддя в південній провінції Хормозган заявив, що ще 164 протестувальникам висунуть обвинувачення за цілою низкою злочинів – від пропаганди до підбурювання до вбивства.

Контекст:

З вересня в Ірані тривають масові протести через смерть 22-річної Махси (Джини) Аміні із Саккеза (Курдистан). 13 вересня вона приїхала в Тегеран із сім'єю, її затримали за нібито неправильне носіння хіджаба. Родичам сказали, що її відпустять після "сеансу перевиховання".

За словами свідків, Аміні побили у фургоні для затриманих, а за три дні після затримання вона померла. Поліція факт побиття заперечує, заявляючи, що студентка померла від серцевого нападу. 17 вересня Аміні поховали.

Після її смерті почалися протести проти обмежень свобод в Ірані, зокрема жорстких правил носіння одягу. Мітинги охопили більшість провінцій Ірану. За оцінкою Reuters, це наймасовіші мітинги з 2019 року, коли в Ірані відбувалися протести через ціни на пальне. Тоді під час придушення мітингів було вбито, за даними агентства, приблизно 1500 осіб.

З 23 вересня в Ірані розпочалися також проурядові марші, учасники яких закликали до страти бунтівників, повідомили Reuters та Al Arabiya. Вони скандували "Порушники Корану мають бути страчені", вигукували "Смерть Америці" та "Смерть Ізраїлю", а антиурядових демонстрантів засудили як "солдатів Ізраїлю". Тегеран також звинуватив США у використанні заворушень для спроб "дестабілізувати ситуацію у країні".

За даними норвезької неурядової організації з прав людини в Ірані, на протестах загинуло щонайменше 326 осіб, багатьом затриманим загрожує смертна кара.