В ЄС критикують рішення Байдена створити союз з Австралією та Великобританією
15 вересня Байден, прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон і глава уряду Сполученого Королівства Борис Джонсон оголосили про створення нового оборонного партнерства трьох країн AUKUS для боротьби з Китаєм.
Як зазначає Euronews, невдоволення щодо створення альянсу висловив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Водночас він зазначив, що сподівається на поліпшення трансатлантичних відносин.
На думку представника ЄС із закордонних справ Фредеріка Грара, "Євросоюзу заявили, що йому нічого робити в Індо-Тихоокеанському регіоні". Грар наголосив, що США поводяться непослідовно – "вони тривалий час намагалися залучити ЄС у справи регіону, запевняючи, що не йдеться про вибір між США і КНР, давали Євросоюзу гарантії участі в усіх важливих справах".
Через новий військовий альянс AUKUS у зв'язку з "винятковою серйозністю заяв" Вашингтона і Канберри 17 вересня своїх послів зі США та Австралії відкликала Франція.
Контекст:
Директор із питань зовнішньої політики та оборонного програмування в Центрі Сполучених Штатів у Сіднеї Ешлі Тауншенд вважає, що нове партнерство AUKUS – це "знак готовності адміністрації Байдена розширити можливості таких близьких союзників, як Австралія, через надання високотехнологічної допомоги в галузі оборонних технологій", писало Politico.
Нове партнерство фактично зірвало угоду 2016 року між Австралією і французькою суднобудівною групою Naval Group щодо будівництва приблизно 12 звичайних підводних човнів, зазначало Bloomberg.
У Парижі дії Канберри назвали "ударом ножем у спину". Посол Франції в Австралії Жан-П'єр Тебо, якого відкликали до Парижа для проведення консультацій, порівняв зі зрадою дії австралійського уряду після відмови Канберри від угоди про будівництво підводних човнів на $90 млрд. За його словами, є достовірні повідомлення, що рішення про розрив угоди з Францією після створення AUKUS готували протягом 18 місяців.