В ЮНЕСКО закликали зняти заборону на навчання дівчаток у школах в Афганістані

"Талібан" повернувся до влади в Афганістані у серпні 2021 року
Фото: EPA
Гендиректорка ЮНЕСКО Одрі Азуле висловила глибоке занепокоєння у зв'язку із забороною дівчаткам навчатися у школах в Афганістані, а жінкам – працювати в навчальних закладах. Про це повідомила пресслужба ЮНЕСКО 18 вересня.

"Якщо цю заборону буде збережено, це стане серйозним порушенням основного права дівчаток і жінок на освіту. ЮНЕСКО закликає відповідальних за це оголошення прояснити ситуацію і знову відкрити школи для всіх афганських учнів, як хлопчиків, так і дівчаток", – ідеться в повідомленні.

В ЮНЕСКО закликали також дозволити працювати у школах жінкам-учителям.

"ЮНЕСКО попереджає про незворотні наслідки, якщо дівчаткам не дозволять швидко повернутися до школи на всіх рівнях освіти. Зокрема, відтерміноване повернення дівчаток у середню школу може поставити під загрозу їхню успішність в освіті і зрештою у житті. Це збільшує ризик повного припинення навчання і наражає їх на вплив негативних механізмів виживання, таких як дитячі шлюби. Це може ще більше посилити нерівність у навчанні між хлопчиками і дівчатками і зрештою ускладнити доступ дівчаток до вищої освіти і життєвих можливостей", – заявила Азуле.

18 вересня телерадіокорпорація BBC повідомила, що рух "Талібан" викреслив дівчаток із процесу навчання у середніх школах Афганістану.

Контекст:

"Талібан" був при владі в Афганістані з 1996-го до 2001 року, угруповання насаджувало закони шаріату у власній суворій інтерпретації. Дівчата віком від 10 років і жінки не мали права навчатися, працювати і виходити на вулицю без супроводу чоловіка або родича чоловічої статі, зазначає "ВВС News Україна". Жінки мусили носити паранджу. Тих із них, кого звинуватили у зраді, забивали камінням до смерті.

Після того як у 2001 році талібів усунули від влади, Афганістан досяг прогресу у підвищенні рівня грамотності населення, особливо серед дівчаток і жінок. У початкових школах кількість учениць зросла майже з нуля до 2,5 млн, а рівень грамотності серед жінок майже подвоївся за десятиліття, повідомила ВВС.

Цьогоріч, коли "Талібан" знову захопив владу у країні, представники угруповання обіцяли, що не відновлюватимуть жорстких порядків, які обмежують права жінок. Водночас жінкам уже заборонили займатися спортом та очолювати міністерства. Також їм заборонено навчатися разом із чоловіками.

Таліби ліквідували міністерство у справах жінок Афганістану і створили на його місці орган, який виконуватиме функції ісламської "поліції моралі".