У реакції РФ на запис розмови Навального з агентом ФСБ є внутрішня суперечність – розслідувач Bellingcat Грозєв
Реакція Росії на оприлюднення відео телефонної бесіди російського опозиціонера Олексія Навального з одним із його ймовірних отруйників має внутрішню суперечність, заявив в ефірі каналу "Україна 24" розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв.
У ФСБ називали підробкою бесіду і говорили, що це відео – "провокація", яку не могли реалізувати без підтримки іноземних спецслужб. Спікер президента РФ Дмитро Пєсков заявляв, що ФСБ прокоментувала розмову "досить вичерпно й однозначно".
"Кожен із ваших глядачів може завантажити програму для Android, вона безплатна, а от підписка на можливість змінювати номер коштує приблизно €10–20. У відповіді Кремля міститься внутрішня суперечність: з одного боку, вони стверджують, що це була фальшивка, з іншого боку – що саме західні служби міняли номер", – відповів Грозєв.
Він сказав, що спецслужби інших країн не реагували на їхнє розслідування про отруєння Навального.
"Але є держави, представники американського Конгресу, британського парламенту, які хочуть саме нашу презентацію, наш брифінг. Це свідчить про те, що спецслужби навряд чи знають те, що ми виявили", – додав Грозєв.
Літак, яким Навальний летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про його виведення з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще й уже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, президент РФ Володимир Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам вжити отруту із групи "Новачок".
15 жовтня Європейський союз ввів санкції проти шістьох російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій долучилася Великобританія. Палата представників Конгресу США закликала Білий дім також ввести санкції.
14 грудня було оприлюднено розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла в Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом Путіна.
21 грудня Навальний оприлюднив відео – у ньому він зателефонував імовірному співробітнику ФСБ РФ Костянтинові Кудрявцеву. Політик відрекомендувався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального підтвердив факт проведення операції і сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на його білизну.