У Росії на помилуваних вагнерівців завели десятки нових справ через крадіжки, наркотики й убивства
У Росії відкрили щонайменше 195 нових кримінальних справ щодо помилуваних найманців російської ПВК "Вагнер". Такі випадки намагаються не афішувати, приховуючи в повідомленнях участь злочинців у війні проти України, минулі судимості чи президентське помилування. Про це йдеться в матеріалі російського видання "Верстка" від 25 грудня.
Журналісти знайшли інформацію про нові кримінальні справи щодо вагнерівців у повідомленнях ЗМІ й судових даних. Більше ніж половина справ (82) – про крадіжки, пограбування і розбої. До того ж деякі з них мають по кілька епізодів.
Серед украденого – гроші, продукти, телефони, велосипеди, мотоблоки. Причому крадуть помилувані вагнерівці не лише в жінок і дітей, а й у власних соратників.
Також серед злочинів – вбивство/спроба вбивства (20 справ), вживання і поширення наркотиків (23), образи й напади на представників влади (вісім), зґвалтування чи насильницькі дії (п'ять), порушення правил дорожнього руху (27) та інші.
Деякі кримінальні справи містять до восьми злочинів. 10 помилуваних судять за двома або трьома кримінальними справами, а одного намагаються засудити одразу за шістьма.
Журналісти підкреслюють, що найчастіше злочинці знову опиняються на волі, діставши штраф, обов'язкові або примусові роботи чи умовний строк. Винятки здебільшого становлять випадки, коли злочини призводять до людських жертв. Хоча, як вказує видання, і ця умова діє не завжди.
Перша група помилуваних відпрацювала свій контракт із ПВК і вирушила додому в січні 2023 року. А вже в березні з'явилися перші новини про нові злочини, які вчиняють помилувані вагнерівці.
Контекст:
На боці Росії у війні проти України, окрім регулярної армії, воюють приватні військові компанії. Найвідоміша серед них – ПВК "Вагнер", у лавах якої перебувають найманці й завербовані у тюрмах ув'язнені.
Як пише "Верстка", за пів року в ПВК "Вагнер" завербували з російських колоній щонайменше 50 тис. ув'язнених. Набір в'язнів до ПВК почався влітку 2022 року і припинився у лютому 2023 року. З 50 тис. ув'язнених приблизно 10 тис. загинули, а решта 40 тис. дістали свободу.