Вагнерівці в Білорусі не змінять ситуації в регіоні, вони прибули без зброї – міністр оборони Литви
Він зазначив, що зараз невеликі групи найманців без озброєнь, боєприпасів і тилового забезпечення перекидають у Білорусь, але, на його думку, це не має викликати серйозного занепокоєння Литви. Навпаки, зауважив Анушаускас, російська військова присутність у Білорусі скоротилася, оскільки частина солдатів РФ, які були там для навчань, повернулися в Росію.
Міністр вважає, що "ризик був високим" півтора року тому, коли в Білорусі було приблизно 40 тис. російських військових із боєприпасами, важким озброєнням, авіацією. Нинішнє угруповання, за його оцінкою, не можна "порівнювати з тими потужностями".
На запитання, скільки найманців ПВК "Вагнер" може бути в сусідній країні зараз, він відповів, що це "невелика кількість", але не уточнив цифри. Анушаускас наголосив, що перед від'їздом у Білорусь вагнерівці "були роззброєні", усі боєприпаси й важке озброєння "залишилися в Росії".
Міністр оборони Литви вважає, що "Вагнер" у Білорусі, найімовірніше, спробує створити свою логістичну базу для операцій в Африці.
Президент Литви Гітанас Науседа, коментуючи ситуацію, заявив, що його країна має досить засобів для гарантування безпеки. Він зазначив, що держрада з оборони ухвалила рішення про збільшення сил розвідки на східному кордоні й затвердження плану прикриття кордону.
Радник президента з національної безпеки Кястутіс Будріс сказав журналістам 17 липня, що поява найманців ПВК "Вагнер" у Білорусі – фактор ризику, який впливає на безпеку і який не можна ігнорувати, не треба також і "занадто гостро реагувати", повідомило BNS.
Контекст:
Після невдалого бунту очільника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина 23–24 червня у Кремлі заявили, що Пригожин вирушить у Білорусь. Також президент країни-агресора РФ Володимир Путін виступив із терміновим зверненням, у якому закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе також піти в Білорусь, заявив він.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявляв, що головною умовою для надання ПВК дозволу на переїзд була згода ПВК "Вагнер" захищати Білорусь "у разі потреби".
26 червня видання "Верстка" повідомило, що біля міста Осиповичі буде розміщено табір для найманців ПВК "Вагнер" на 8 тис. осіб. Площа табору становить 24 тис. м&³2;. За інформацією ЗМІ, таких таборів буде кілька.
14 липня міноборони Білорусі оголосило про прибуття до країни найманців ПВК "Вагнер". Вони нібито навчають територіальні війська Білорусі на полігоні в Осиповичах Могильовської області.
У Держприкордонслужбі України заявляли 16 липня, що вагнерівці, які прибули до Білорусі, зараз не становлять загрози для України.