Великобританія запропонувала союзникам не визнавати влади талібів в Афганістані
Великобританія звернулася до країн Заходу із проханням не визнавати уряд талібів в Афганістані. Про це 15 серпня заявив прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон у відеозверненні, яке опубліковано у Twitter.
"Ситуація в Афганістані стає дедалі складнішою. Буде сформовано новий уряд, владу поділять. Я вважаю важливим, щоб Захід діяв колективно щодо цього. Ніхто не бажає, щоб Афганістан став знову гніздом тероризму. Це також не в інтересах жителів цієї країни", – заявив Джонсон.
Британський прем'єр заявив про небажання визнання нового уряду в Кабулі.
"Великобританія працюватиме з партнерами в Раді Безпеки ООН, із НАТО. Ми доноситимемо нашу позицію", – пообіцяв він.
Контекст:
Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані і контролював більшість території країни. Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади.
Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська.
У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. У міноборони Великобританії її назвали "гнилою угодою".
США розпочали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявляли, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.
На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.
Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомляв 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам "Талібану" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні перемовини з урегулювання ситуації в Афганістані).
13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії та поліцейським, а також недоторканність приватного майна.
Станом на 15 серпня "Талібан" узяв під контроль майже всі 34 афганські провінції, а також увійшов до Кабула.
Президент Афганістану Ашраф Гані покинув країну. "Талібан" зайняв президентський палац.