Вибухи в Чехії могли бути частиною операції ГРУ РФ проти України – Bellingcat
За даними розслідувачів, операцію почали невдовзі після липня 2014 року. Найімовірніше, нею займалися співробітники секретного підрозділу 29155 у Москві. Газета The New York Times писала, що цей підрозділ діє в Європі на постійній основі і спеціалізується на збиранні даних, убивствах, диверсіях, підривах.
Спецоперація складалася із кількох суміжних операцій: вибухи на складах у Чехії, отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новачок" торговця зброєю Еміліана Гебрева й, імовірно, щонайменше один із трьох вибухів на складах у Болгарії на початку – у середині 2015 року.
Компанія Гебрева EMCO, зазначено в розслідуванні, відіграла вирішальну роль у підвищенні обороноздатності України у 2014 році: в ЄС було тільки два заводи-виробники, які виготовляли новітні боєприпаси, сумісні зі зброєю радянських часів, особливо великокаліберною (від 120 мм до 152 мм), а "інша компанія була під ефективним контролем Росії". Отже, EMCO залишалася єдиним можливим іноземним постачальником боєприпасів для української армії.
Розслідувачі Bellingcat проаналізували записи телефонних розмов, які свідчать про те, що кілька співробітників підрозділу 29155 активно спілкувалися з російськими військовими на Донбасі і місцевими ватажками бойовиків у 2014–2015 роках.
"Природно очікувати, що секретний диверсійний підрозділ міністерства оборони [Росії] приділятиме пріоритетну увагу зменшенню обороноздатності противників Росії у воєнний час", – зазначають у Bellingcat.
За даними джерел розслідувачів, російська військова розвідка зверталася до торговців зброєю, чиї боєприпаси могла б купити українська армія, і пропонувала значно вищі ціни, щоб викупити товар раніше за Україну. Журналісти звернули увагу на те, що російські шпигуни полетіли через день після того, як дістали відмову від ЕМСО обговорювати продаж снарядів. "Відмова могла спровокувати (очевидно, неправильний) висновок ГРУ про те, що ці запаси вже попередньо виставили на продаж Україні", – кажуть розслідувачі.
The Insider наводить хронологію: ГРУшники Анатолій Чепіга та Олександр Мішкін зв'язувалися з компанією Imex, що займалася зберіганням зброї у Врбетіце, і хотіли зустрітися з Гебревим неодмінно до 15 жовтня. Гебрева зустріч не зацікавила. 16 жовтня 2014 року о 9.25 пролунав вибух. За кілька хвилин після вибуху Чепіга і Мішкін сіли на борт свого рейсу "Аерофлоту" з Відня до Москви. Двоє інших офіцерів ГРУ, генерал Авер'янов та підполковник Микола Єжов, пізніше того самого дня повернулися до Відня і попрямували просто в аеропорт.
Контекст:
Компанії Гебрева належали боєприпаси на складах чеського села Врбетіце. У 2014 році один із цих складів, на якому зберігали 58 тонн боєприпасів, вибухнув. Під час вибуху загинуло двоє людей, а жителів довколишніх сіл евакуювали. Другий вибух стався 3 грудня того самого року, але вже на іншому складі під Врбетіце, там зберігали 98 тонн боєприпасів. Роботи з ліквідації наслідків вибухів тривали майже шість років і закінчилися восени минулого року. Завдані збитки та витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон (1,3 млрд грн).
У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність до цих вибухів росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у Великобританії. Росіян оголосили в розшук. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки.
Журналісти-розслідувачі писали, що до вибуху в Чехії також причетні й інші співробітники секретного підрозділу ГРУ Росії, де служили Боширов і Петров.
Навіть більше, за даними ЗМІ, співробітники цього самого підрозділу ГРУ можуть бути причетними і до вибухів на складах боєприпасів у Болгарії. Присутність декого з них у Болгарії також збіглася з отруєнням самого Гебрева у 2015 році.
Скандал із вибухами в Чехії призвів до того, що 18 російських дипломатів вислали з країни, оскільки їх "ідентифікували як офіцерів російських спецслужб". У відповідь Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії.
МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними та недружніми".
21 квітня глава МВС і перший віцепрем'єр Чехії Ян Гамачек заявив про готовність вислати всіх російських дипломатів і будувати відносини з Москвою "із самого початку".
За даними розслідування групи Bellingcat, російського видання The Insider і німецького Der Spiegel, до отруєння Гебрева причетні вісім офіцерів Головного розвідувального управління Міноборони Росії. Журналісти встановили, що під час спроби отруєння Гебрева в Болгарії перебував генерал-майор Денис Сергєєв, відомий як Сергій Федотов. Цей самий чоловік міг брати участь в отруєнні колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у Великобританії 2018 року.
У січні 2020 року Болгарія офіційно обвинуватила трьох росіян в отруєнні Гебрева та оголосила їх у міжнародний розшук. Спочатку болгарська сторона не назвала їхніх імен, але пізніше уточнила, що йдеться про Федотова, а також про Георгія Горшкова і Сергія Павлова (за даними ЗМІ, їхні справжні імена – Петро Борисов і Сергій Лютенко, імовірно, вони теж є співробітниками ГРУ).
За даними болгарської прокуратури, Гебрева отруїли за допомогою "невпізнаної фосфорорганічної речовини". Фінський інститут із перевірки Конвенції про хімічну зброю, куди Гебрев надіслав зразки для випробувань, дійшов висновку, що його намагалися вбити отрутою, що належить до групи нервово-паралітичних агентів "Новачок" (цією речовиною отруїли Скрипалів).
Газета The New York Times повідомила, що Гебрев продавав зброю Україні після 2014 року. Один нинішній та один колишній українські чиновники на умовах анонімності повідомили NYT, що компанія Гебрева EMCO у 2014 році підписала контракт на постачання артилерійських боєприпасів для українських військових. Компанія раніше спростовувала, що боєприпаси на чеських складах були призначені на експорт.