Відновлення військової комунікації, збільшення авіаперевезень і боротьба з наркотиками. ЗМІ розповіли про перші результати зустрічі Байдена й Сі Цзіньпіна

Сі Цзіньпін та Байден домовилися зміцнювати діалог і співпрацю між Китаєм та США в різних сферах
Фото: EPA

Лідер Китаю Сі Цзіньпін і президент США Джо Байден за результатами зустрічі 15 листопада домовилися відновити військову комунікацію на високому рівні та співпрацювати у сфері боротьби з наркотиками. Про це повідомили державне китайське ЗМІ Xinhua й американський телеканал CNN.

Згідно з повідомленням Xinhua, глави двох держав домовилися сприяти та зміцнювати діалог і співпрацю між Китаєм та Сполученими Штатами в різних сферах. Зокрема, країни планують налагодити міжурядовий діалог щодо штучного інтелекту, а також створити робочу групу китайсько-американського співробітництва в боротьбі з наркотиками.

Також Байден і Сі Цзіньпін домовилися про відновлення зв’язків на високому рівні між своїми міністерствами оборони та консультацій із морської військової безпеки. Крім того, будуть проводити телефонні переговори між керівниками зон бойових дій китайських і американських збройних сил.

Серед інших домовленостей – збільшення авіаперевезень на початку наступного року, розширення обмінів у сфері освіти, іноземних студентів, молоді, культури, спорту та ділових кіл тощо.

Неназваний високопоставлений чиновник США сказав CNN, що Байден дав зрозуміти, що Китай має тиснути на Іран, щоб той уникав кроків, які можуть загострити напружену ситуацію на Близькому Сході. Лідери також підкреслили, що хочуть стабілізувати відносини між своїми країнами після місяців підвищеної напруженості.

За словами чиновника, Китай погодився переслідувати компанії, які виробляють хімічні речовини-прекурсори фентанілу – потужного наркотику, який розпалив наркокризу в Сполучених Штатах. США уважно спостерігатимуть, чи дотримується Китай зобов’язань, узятих на саміті.

Сі Цзіньпін також погодився з механізмами, які буде спрямовано на усунення потенційних військових прорахунків, і домовився про форуми, на яких обидві сторони зможуть продемонструвати свої занепокоєння, каже співрозмовник каналу.

Контекст:

Відносини між США й Китаєм почали погіршуватися 2018 року, коли адміністрація попереднього президента Дональда Трампа ввела величезні мита на китайські товари. Пізніше ситуація погіршувалася через низку проблем, включно з порушеннями прав людини в Китаї, питанням Тайваню, технологіями й пандемією COVID-19.

Агентство Reuters писало, що відносини між США й Китаєм впали до мінімуму минулого року, коли тодішня спікерка Палати представників Ненсі Пелосі здійснила офіційний візит на Тайвань. Це розлютило Пекін, який вважає острів своєю територією, він розірвав офіційні канали зв'язку з Вашингтоном, включно з узгодженням військових дій, ідеться в повідомленні.

Напруженість ослабла в листопаді минулого року, коли лідери США й Китаю Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 в Індонезії та пообіцяли частіше проводити діалог, додало агентство.

Однак відносини між державами знову погіршилися в лютому 2023-го, після того як США збили біля своїх берегів китайський аеростат, думаючи, що в нього шпигунська мета. Згодом виявилося, що він не збирав розвідувальної інформації.

21 травня на саміті G7 у Хіросімі Байден заявив, що він очікує "відлиги" у відносинах Вашингтона з Пекіном, пише The Wall Street Journal.

Щоб налагодити відносини між Вашингтоном і Пекіном, упродовж останніх місяців Китай відвідала низка високопосадовців адміністрації Байдена, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен, міністерка фінансів Джанет Єллен, міністерка торгівлі Джина Раймондо.