Відповідальність РФ за агресію й підтримка України. Висновки саміту ЄС щодо України
Європейська рада вкотре засудила війну Росії проти України й заявила, що підтримка країни залишиться незмінною. Про це йдеться у висновку лідерів Європейського союзу за підсумками засідання Європейської ради 26–27 жовтня у Брюсселі, який опублікували на сайті Європейської ради.
У ЄС пообіцяли й далі надавати потужну фінансову, економічну, гуманітарну, військову і дипломатичну підтримку Україні та її народу стільки часу, скільки буде потрібно.
Європейська рада також наголосила на важливості прискорення надання військової підтримки Україні, включно з ракетами й боєприпасами, зокрема ініціативи щодо артилерійських боєприпасів про надання 1 млн снарядів, а також систем протиповітряної оборони для захисту населення та критичної й енергетичної інфраструктури.
Стосовно довгострокової перспективи, то лідери ЄС заявляють, що "Європейський союз і держави-члени разом із партнерами зроблять свій внесок у майбутні зобов’язання з гарантування безпеки України, що допоможе Україні захистити себе, протистояти зусиллям із дестабілізації та стримувати акти агресії в майбутньому".
Щодо гуманітарної підтримки зазначають, що "перед обличчям тривалих атак Росії на цивільну й життєво важливу інфраструктуру України ЄС і його держави-члени активізуватимуть її надання".
Для успішного проходження зими в умовах війни планують забезпечити нашу країну таким обладнанням:
- електрогенераторами;
- силовими трансформаторами;
- мобільними тепловими станціями;
- високовольтним й освітлювальним обладнанням.
Окрім того, лідери ЄС запевнили, що й далі активізуватимуть дипломатичні зусилля та співпрацю з Україною й іншими країнами, щоб забезпечити "максимально широку міжнародну підтримку всеосяжного, справедливого й міцного миру, а також основних принципів і цілей української формули миру, з метою проведення Глобального саміту миру".
Також наголошують, що РФ і її керівництво мають відповідати за заподіяні руйнування та скоєні злочини. Європейська рада закликала до продовження роботи над створенням трибуналу за злочини проти України, а також до створення майбутнього механізму компенсації.
Лідери також "якнайрішучіше" засудили незаконну депортацію і передання РФ та Білорусі українських дітей та інших цивільних осіб і закликали країни негайно забезпечити їхнє безпечне повернення.
Європейська рада засудила військову підтримку агресивної війни Росії з боку Ірану та Білорусі. Вона також закликає всі країни, особливо КНДР, не надавати матеріальної або іншої підтримки в агресивній війні Росії.
Контекст:
26 жовтня в саміті Євроради взяв участь у режимі онлайн президент України Володимир Зеленський. "Євросоюз готує кілька кроків, на які ми очікуємо. Це стосується і нових санкцій проти Росії, і нових кроків у підтримці України. Ми особливо очікуємо на політичне рішення ЄС про початок переговорів про членство нашої держави, і зі свого боку ми робимо все, щоб бути готовими", – наголосив президент.
Першого дня саміту прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступив проти надання Євросоюзом Україні допомоги в розмірі €50 млрд. Його словацький колега Роберт Фіцо висловив сумніви щодо надання нової фінансової підтримки Києву. У грудні ЄС має ухвалити рішення про перегляд свого бюджету на 2021–2027 роки вартістю €1,1 трлн, який уже зазнає труднощів через надзвичайні витрати під час пандемії COVID-19 і після повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ в Україну у 2022 році.