Відставні офіцери НАТО беруть участь у підривній діяльності російських спецслужб – Центр оборонних реформ
У доповіді розглядають участь в активних заходах РФ відставних офіцерів США, Франції, Німеччини, Італії, Чехії, Болгарії та Швейцарії.
"У провідних країнах Заходу зафіксовано активізацію діяльності відставних офіцерів, військовослужбовців і співробітників силових структур, які беруть активну участь у суспільно-політичному житті, впливаючи як на суспільства, так і на еліти відповідних держав. Такі офіцери й військовослужбовці часто мають тісні особисті, бізнес- і професійні зв'язки з Росією, а також беруть участь у кампаніях, які мають ознаки активних заходів, спрямованих на підрив військово-технічної допомоги Україні, виправдання російської агресії, деструктивізацію відносин між НАТО і ЄС та ізоляцію окремих членів відповідних союзів", – ідеться в доповіді.
У Франції французькі відставні офіцери, зокрема генерали, брали участь у заходах на майданчику організації "Франко-російський діалог", започаткованому екскерівником РЗ Володимиром Якуніним, зазначили автори доповіді. Основні напрями заходів – виправдання російської агресії проти України та звинувачення НАТО в розв'язанні війни.
Крім того, у країні діють аналітичні центри Gepragma і CF2R, керівники яких, полковник запасу Каролайн Галктерос та колишній офіцер розвідки французьких ВМС Вінсент Деспорт, мають зв'язки з Росією та звинувачують Україну у відмові "визнати автономію Донбасу".
У доповіді окремо згадано використання французькими відставними офіцерами та проросійськими політиками ідеології "голізму" для прикриття російських активних заходів щодо виведення Франції з НАТО.
У Німеччині відставний генерал німецького бундесверу Гаральд Куят брав активну участь у роботі "Петербурзького діалогу", а тепер заявляє, що "Україна воює в американських інтересах", і закликає припинити військову допомогу Україні.
Відставний генерал бундесверу Еріх Вад став співорганізатором мітингу "За мир" 25 лютого 2023 року в Берліні, основною вимогою якого було припинення військової допомоги Україні.
У США, згідно з доповіддю, активну роботу ведуть члени організації "Ветерани розвідки за розсудливість" (VIPS), яка об'єднує офіцерів і співробітників американських спецслужб. У 2016 році VIPS брала участь в активних заходах щодо спростування втручання РФ у вибори у США. У 2022–2023 роках VIPS активно працює у напрямі зупинення військової допомоги Україні. За даними ЗМІ, члени VIPS причетні до створення вербувальних мереж руху QAnon у США.
Також у США є альтернативний медіамайданчик Eisenhower Media Netwrok, що об'єднує відставних американських офіцерів, який проводить у США масштабну кампанію із закликом зупинити військову допомогу Україні, а Україну – до територіальних поступок.
Автори доповіді також ретельно аналізують зв'язки із СРСР і Росією та сьогоднішню діяльність відставних офіцерів в Італії, Болгарії та Швейцарії.
У доповіді наголошують, що довгостроковий характер війни РФ проти України й геополітичне загострення зумовлюють формування суспільного запиту не лише на військових-аналітиків, а й на військових-політиків.
"Ми вже побачили як сам такий запит, так і його задоволення в Чехії, де президентом країни став колишній військовий Петр Павел. Росія розуміє цей процес, тому активізувала власну агентурну мережу для зайняття політичних позицій у країнах Заходу, що становить серйозну загрозу для політичної єдності НАТО і ЄС, а також для національної безпеки відповідних держав. Адже, всупереч позитивному досвіду Чехії, такий суспільний запит може бути реалізовано і у зворотному ключі", – ідеться у висновках із доповіді.