"Вишеградська група" – РФ: Напади на західні демократії дорого коштують, і ця ціна зростатиме
"Ми, прем'єр-міністри Польщі, Угорщини та Словаччини, висловлюємо повну солідарність із Чеською Республікою, нашим близьким партнером і сусідом, у зв'язку з участю агентів російської військової розвідки в діях, які призвели до вибуху на складах боєприпасів у Врбетіце 2014 року. Ми засуджуємо... непропорційні заходи, вжиті РФ у відповідь на повністю обґрунтоване рішення Чехії щодо вислання 18 російських розвідників зі своєї території, і пропонуємо Чехії свою дипломатичну та консульську підтримку", – ідеться у тексті декларації.
У документі також засуджують "незаконні і брутальні дії" російських спецслужб.
"Ми не дозволимо, щоб ці дії поділили Європу. Країни "Вишеградської групи" рішуче налаштовані, щоб разом з іншими країнами – членами ЄС вжити заходів щодо зміцнення наших можливостей до протидії", – зазначено в декларації.
Крім солідарності з Чехією, прем'єри країн "Вишеградської групи" обговорили "комплексні дії на довгострокову перспективу", сказав на пресконференції в понеділок заступник глави міністерства закордонних справ (МЗС) Польщі Шимон Шинковський вель Сенк, повідомив телеканал TVN24.
За його словами, глави урядів також обговорили питання, як знизити залежність від РФ в енергетичній сфері і "як переконати німецьких партнерів, що будівництво "Північного потоку – 2" – шкідливий проєкт".
Заступник глави МЗС Польщі підкреслив, що країни "Вишеградської групи" спільно в межах ЄС і НАТО здійснять кроки, "щоб переконати Росію в тому, що напади на західні демократії та інші країни дорого коштують, і ця ціна зростатиме".
Контекст:
У квітні у відносинах РФ та Чехії виникла криза. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів у 2014 році на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у 2018 році у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.
17 квітня глава МВС і перший віцепрем'єр Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".
18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, і висунула їм вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.
Глава МЗС Чехії Якуб Кулганек 21 квітня висунув вимогу, щоб Росія до 12.00 22 квітня повернула в посольство в Москві всіх висланих чеських дипломатів, інакше Чехія зрівняє кількість співробітників російського посольства з кількістю чеських дипломатів у РФ.
Росія не відреагувала на ультиматум. МЗС Чехії повідомило 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної кількості чеського диппредставництва у Москві і вислання 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.