Витік документів Пентагону. Генсек ООН після візиту в Україну розлютився на Зеленського – The Washington Post
Редакція посилається на злиті документи Пентагону.
У звітах про Гутерріша є особисті бесіди генсека з помічниками про дипломатичні зустрічі, пише ЗМІ.
В одному з документів ідеться, що після візиту в Київ і зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським генсек повідомив своєму прессекретарю Стефану Дюжарріку, що він "дуже розлючений". Його обурила публічна церемонія на честь Міжнародного жіночого дня під час його візиту.
Як заявили помічники Гутерріша, він не знав, що в Офісі президента України буде захід, на якому вручатимуть медалі "солдатам у формі". Вони зазначили, що пізніше було опубліковано фотографії, на яких генсек ООН нібито також вітає військовослужбовців "однієї зі сторін російсько-української війни".
Також Гутерріш розповів своєму помічнику, що "намагався не посміхатися", коли під час брифінгу говорив про територіальну цілісність України.
Крім того, за словами генсека ООН, він вирушив в Україну, "щоб допомогти", але українці "роблять усе, щоб ліквідувати [організацію]".
Минулого тижня Дюжаррік у коментарі ЗМІ сказав, що Гутерріш "справді був неприємно здивований" тим, що церемонію нагородження провели без погодження з генсеком. Вона відбулася після "продуктивної" зустрічі в Києві, уточнив прессекретар.
Як пише The Washington Post, в інших документах ідеться, що у США вважають, що Гутерріш "підриває міжнародні кампанії із притягнення Росії до відповідальності за війну", хоча публічно він і засуджує вторгнення РФ в Україну.
Дюжаррік також заявив, що Гутерріш "уже деякий час займається політикою", тому не здивований, що його розмови підслуховували.
"На жаль, [витік] дає змогу спотворити такі приватні розмови і зробити їх надбанням громадськості", – сказав речник генсека ООН.
Контекст:
Гутерріш відвідав Україну 8 березня. Він приїжджав обговорити "зернову угоду". Це був його третій візит за час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Під час візиту він заявив, що його організація "чітко" виступає за суверенітет і територіальну цілісність України. "Позиція ООН абсолютно чітка: російське вторгнення в Україну є порушенням Статуту ООН і міжнародного права. Суверенітет, незалежність, єдність і територіальну цілісність України потрібно зберегти відповідно до міжнародно визнаних кордонів країни. Наша кінцева мета також зрозуміла – справедливий мир згідно зі Статутом ООН, згідно з міжнародним правом, згідно з резолюцією Генасамблеї з нагоди річниці початку війни", – заявляв Гутерріш.