"Вивчати історію важливо". Донька Пєскова виступила проти заборони "Меморіалу" в Росії
"Цього тижня ліквідували "Меморіал". Я, як випускниця МДІМВ (Московський державний інститут міжнародних відносин. – "ГОРДОН"), не можу ігнорувати цю новину. До того ж якась частина моєї діяльності пов'язана з історією. [...] Я вважаю, що такі організації мають бути", – написала вона.
Дочка спікера Путіна наголосила, що "історія держави, як і життя будь-якої людини, не забарвлена у чорний чи білий колір".
"Історія держави – це багатогранний, складний, живий процес, оцінити який однозначно складно навіть за сотні років. Окрім того, критерії оцінки – поняття відносне. Але вивчати історію важливо, водночас важливо пам'ятати та зберігати факти, а не накопичувати суб'єктивні думки. І хтось це має робити обов'язково”, – вважає Пєскова.
Вона зауважила, що серед засновників "Меморіалу" був лауреат Нобелівської премії, радянський дисидент Андрій Сахаров, а зараз без роботи напередодні Нового року залишилися "талановиті люди".
Контекст:
Міжнародне історико-просвітницьке та правозахисне товариство "Меморіал" займається збереженням пам'яті про політичні репресії у СРСР у XX столітті.
2016-го "Меморіал" занесли до реєстру "іноагентів". У російському міністерстві юстиції заявляли, що організація відповідає критеріям "іноземного агента", оскільки отримує іноземне фінансування та бере участь у політичній діяльності в Росії. Після цього "Меморіал" неодноразово штрафували, обвинувачуючи в незазначенні в матеріалах статусу "іноагента".
11 листопада 2021 року стало відомо про вимогу Генпрокуратури РФ ліквідувати "Меморіал" та його структурні підрозділи, зокрема правозахисний центр. Відомство обвинуватило організацію в систематичному порушенні законодавства про "іноземних агентів" і подало відповідний позов.
Однією з підстав для ліквідації правозахисного центру прокуратура назвала "виправдання екстремізму і тероризму", повідомили в "Меморіалі" 12 листопада. Правозахисники зазначають, що йдеться про список політв'язнів, який веде "Меморіал", – серед них є учасники організацій "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", "Табліги Джамаат", "Ат-Такфір Валь Хіджра", а також "Артпідготовка" та "Свідки Єгови", яких у РФ визнано терористичними й/чи екстремістськими.
28 грудня Верховний суд РФ ухвалив рішення про ліквідацію "Міжнародного меморіалу". Заборону "Меморіалу" засудили у США та Євросоюзі.