"Візитка Бандери". "Беларусь 1" показав кадри зі свідченнями активіста Воскресенського й обшуки
На білоруському державному телеканалі "Беларусь 1" вийшов відеосюжет про допит опозиційного активіста Юрія Воскресенського. Він зізнавався у зв'язках із російськими політологами. Коли ж Воскресенський говорив про плани "щодо дестабілізації ситуації в Білорусі", на екрані з'явився гаманець із символікою Служби безпеки України та карткою із зображенням Степана Бандери.
Державний канал "Беларусь 1" підготував телесюжет про свідчення опозиційного активіста Юрія Воскресенського. У сюжеті також показали фрагменти обшуків і речі, зокрема гаманець із символікою Служби безпеки України (СБУ), у якому було вкладено картку із зображенням Степана Бандери.
На відео Юрія Воскресенського називають організатором протестних акцій в одному з мікрорайонів Мінська Уруччя і "координатором штабу" опозиціонера Віктора Бабарика по Первомайському району".
"Ця людина усвідомила, що її обдурили. Було б чудово, щоб це зрозуміли й інші наші громадяни, яких вводять в оману", – сказала ведуча телеканала.
Під час самого сюжету Юрій Воскресенський розповів про контакти з московським політологом Дмитром Болкунцем і Андрієм Суздальцевим. За словами Воскресенського, вони запропонували йому збирати інформацію про суспільно-політичну ситуацію в Білорусі з Telegram-каналів.
У цей момент на відео демонструють кадри приміщення, у якому лежать протигази, спецодяг, рюкзаки та гранати. Зокрема, у кадри камери потрапили протигази і будівельні каски, довідник про стрілецьку зброю і книга "Повстань і вбий першим". Журналісти телеканала не пояснили, що це за приміщення і в кого було вилучено показувані предмети.
Далі Воскресенський розповідає про "намір дестабілізувати ситуацію в Білорусі". У цей момент на екрані показують гаманець із символікою СБУ і карткою із зображенням Степана Бандери на тлі червоно-чорного прапора. Зв'язок цих предметів зі свідченнями Воскресенського автори відео не уточнюють.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. Центрвиборчком країни 14 серпня оголосив остаточні результати виборів. Переміг Олександр Лукашенко, набравши 80,1% голосів виборців (4 661 075 осіб), на другому місці опозиціонер Світлана Тихановська – 10,1% (588 622 особи). Решта кандидатів у президенти, за даними ЦВК, набрала менше ніж 2%.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
Під час протестів 10 серпня загинув 34-річний Олександр Тарайковський. Також повідомляли про загибель 25-річного Олександра Вихора, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Робітники найбільших білоруських заводів вийшли на страйк із вимогою провести чесні вибори.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва тощо. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання запровадження санкцій проти Білорусі.
13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються запровадити санкції проти Білорусі у зв'язку із силовими методами влади країни з розгону протестувальників.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 14 серпня закликала запровадити додаткові санкції проти влади Білорусі, які порушили демократичні цінності та права людини.
Президент Литви Гітанас Науседа сказав, що Лукашенко більше не є законним президентом Білорусі, тому що демократичних виборів у країні не було.