Влада США не відкидає, що майже 100 евакуйованих афганців пов'язані з талібами або терористами – ЗМІ
Співрозмовники телеканала розповіли, що із 30 тис. осіб, яких евакуювали з Афганістану, додаткові перевірки знадобилися щодо 10 тис.
Двоє з "підозрілих" 100 осіб "викликали достатнє занепокоєння для додаткового вивчення". Цих двох доправлять у Косово, де їх і далі перевірятимуть.
Джерела NBC News розповіли, що американська влада перевіряє в евакуйованих з Афганістану особисту інформацію: ім'я, біографію, номер телефону. Якщо щось викликало занепокоєння, людині дають "червону мітку".
За даними телеканала, у США федеральні чиновники виявляють "надмірну обережність" під час перевірок. Евакуйованих починали перевіряти, ще коли вони очікували вильоту з Кабула, а також дорогою до США у транзитних країнах – наприклад, Катарі, Бахрейні, Кувейті, Італії, Іспанії, Німеччині.
Контекст:
У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її укладення.
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані того самого дня втік за кордон.
На тлі наступу"Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (серед яких США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерувало своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
За словами президента США Джо Байдена, Штати евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану більше ніж 120 тис. осіб, 100 тис. із них – афганці. Великобританія евакуювала 15 тис. людей, зазначає BBC.
"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній строк виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. США завершили евакуацію і виведення своїх військ за кілька годин до настання цієї дати.
30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала талібів полегшити безпечне проходження для людей, які прагнуть покинути Афганістан, дозволити гуманітарним організаціям доступ у країну і відстояти права людини.