Занесення Чехії у список "недружніх" РФ країн суперечить Віденській конвенції – МЗС країни

Без виключення Чехії з переліку "недружніх" РФ країн навряд чи можлива нормалізація відносин між Прагою й Москвою, зазначив Кулганек
Фото: EPA
Створення РФ списку "недружніх країн" суперечить Віденській конвенції про дипломатичні зносини, Прага закликала Москву виключити Чехію із цього переліку "з метою зниження напруженості" між країнами. Про це йдеться в повідомленні на сайті міністерства закордонних справ (МЗС) Чехії 31 травня.

"Без цього кроку ми навряд чи зможемо повернутися до стандартного дипломатичного спілкування й почати думати про можливість повної нормалізації відносин", – зазначив глава МЗС Якуб Кулганек.

Прага закликала Москву "утриматися" від позначення Чехії та інших держав країнами, які "здійснюють недружні заходи проти Російської Федерації", а також "скасувати пов'язані із цим заходи", ідеться в повідомленні чеського зовнішньополітичного відомства.

Контекст:

14 травня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін підписав розпорядження, що затвердило перелік держав, які влада РФ звинувачує в недружніх діях. До нього увійшли дві країни – США й Чехія. У документі вказали кількість співробітників, яких дипломатичні представництва цих держав зможуть приймати на роботу з-поміж громадян РФ. Чехія зможе наймати не більше ніж 19 працівників-росіян, США – жодного.

Це відбулося на тлі політичної кризи у відносинах Росії і Чехії, пов'язаної з вибухами на складах боєприпасів у чеському селі Врбетіце, що сталися 2014 року. Тоді загинуло двоє людей.

У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова (вони ж Мішкін і Чепіга) до вибухів на чеських складах із боєприпасами. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.

Після цього Чехія вислала з країни 18 російських дипломатів. Росія у відповідь оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії.

У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення числа співробітників російського посольства у Празі до поточної кількості чеського диппредставництва в Москві. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії. Пізніше РФ і Чехія домовилися про приведення до паритетної відповідності персоналу посольств у Празі та Москві.

Чехію підтримали й інші країни ЄС – Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності.

Занесення Чехії Росією у список "недружніх країн" у Празі вважають "ще одним кроком до ескалації" ситуації. Президент Мілош Земан назвав рішення Москви "дурістю".

Віденську конвенцію про дипломатичні зносини ухвалили в березні 1961 року. Вона регламентує всі основні питання дипломатичного права: види й функції дипломатичних місій, процедуру призначення глави диппредставництва, класи глав таких представництв, розкриває поняття дипломатичного імунітету.