Із будівлі КДБ Білорусі через кватирку в туалеті втік затриманий
Працівника заводу "Беларуськалий" Дмитра Куделевича затримали співробітники білоруського КДБ. Його доправили до відділу на вулиці Парковій, але їм не вдалося втримати затриманого. Куделевич утік із будівлі через відкриту кватирку.
Співробітник "Беларуськалий" Дмитро Куделевич, якого 20 серпня затримали в Мінську, утік із відділення КДБ Білорусі на вулиці Парковій. У своєму відеозверненні, опублікованому на YouTube-каналі Euroradio Live, він розповів, що його затримали співробітники відомства й доправили у відділок.
"Із 10.00 до 11.00 мені на телефон надійшов дзвінок із проханням приїхати на зустріч для роз'яснення позиції нашої Координаційної ради. Однак мене зустріли люди далеко не доброзичливі і далеко не однодумці. Витягнувши з машини, вони закинули мене у свій мікроавтобус і відвезли на всім відому Паркову вулицю", – повідомив Куделевич на відео.
Затриманий попросився в туалет і втік через відкриту кватирку. Під час затримання він встиг кинути ключі від авто в салон, а в кишені залишився комплект від автомобіля дружини, який і забрали кадебісти.
Куделевич не уточнив, де перебуває, але пообіцяв невдовзі повернутися в Білорусь.
"Найближчим часом я намагатимуся приєднатися до вас, і ми продовжимо нашу демонстрацію та зразкову боротьбу", – сказав він на відео.
Страйком ВАТ "Беларуськалий" підтвердив в Telegram, що його активіста Куделевича затримали співробітники білоруського КДБ 20 серпня, але йому вдалося втекти.
У страйкомі додали, що, Куделевич наразі може перебувати в Україні.
Страйковий комітет "Беларуськалий" 20 серпня повідомив, що зник один зі страйкарів Дмитро Куделевич: після 11-ї години дня він перестав виходити на зв'язок.
Рудники "Беларуськалий" зупинили 17 серпня. Працівники заводу припинили видобування руди й вимагали відставки чинного президента країни Олександра Лукашенка. На загальнонаціональний страйк у Білорусі 17 серпня вийшли також працівники Білоруського металургійного заводу, БелАЗа, Мінського заводу тракторних тягачів, Мінського тракторного заводу тощо. До страйку приєдналися працівники підприємств "Гродножилстрой" і "ГродноПромстрой".
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, доки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Згодом він заявляв, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.