Від початку війни експорт до Росії з інших країн скоротився удвічі
За підрахунками аналітиків, у січні 2022 року країни експортували до Росії товари на $22 млрд, у лютому – на $21 млрд, а у квітні – уже на $10,5 млрд.
Експорт до Росії з країн, які підтримують санкції, впав на 60%, якщо порівнювати із середнім рівнем у другій половині 2021 року. Значно скоротився й експорт із країн, на які не поширюються санкції, – на 40%.
Крім того, скоротився й імпорт до Росії з Китаю. Незважаючи на публічну підтримку РФ та відмову від санкцій, КНР скоротила експорт до РФ на 38%, що відповідає середньому показнику для країн, які не підтримали санкцій.
Експерти вважають, що таке падіння пов'язане з тим, що китайські фірми, які порушують заборону на продаж чутливих товарів до Росії, можуть втратити доступ до найважливіших технологій, товарів і валюти (до санкцій приєдналися всі основні емітенти резервної валюти).
Водночас Китай не припиняє торгівлі з Росією, від початку війни в Україні його імпорт із Росії зріс на 66% у грошовому вираженні (з $6,2 млрд до $10,3 млрд), значна його частина припадає на нафту, газ та вугілля. Водночас, як зазначають дослідники, Китай досі імпортує з Росії менше, ніж країни Євросоюзу.
Дослідники дійшли висновку, що, незважаючи на зниження, експорт до Росії залишається високим. Отже, головне питання для припинення війни в Україні – чи зможе Росія отримати необхідне для продовження воєнних дій.
Контекст:
У відповідь на напад Росії на Україну США, Канада, Євросоюз, Великобританія, Австралія та Японія ввели проти РФ кілька пакетів санкцій. За даними глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого на РФ було накладено понад 8,2 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим та частину території Донбасу, – майже 11 тис. Тепер Росія – найпідсанкційніша країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.