Замість сильного союзника біля північних кордонів Китаю вийшла якась розмазня. І водночас Сі Цзіньпін виявився ще й дискредитованим – Юрій Швець
Він зазначив, що Китай покладав на Росію "великі надії", очікуючи, що РФ "поглине" Україну та Білорусь. Водночас із НАТО він сподівався "через корупцію та вигідні контракти висмикнути" Німеччину та Францію, додав Швець.
"І Америка залишається сам на сам проти Китаю. Ну і Китай тут може... А що вийшло? Вийшло все навпаки. Путін показав, що це третьорозрядна держава. Тепер у військовому сенсі його серйозно навіть не сприймають. НАТО розширився. Тобто цілковитий провал. І замість того, щоб отримати сильного союзника біля північних кордонів Китаю, біля північних кордонів Китаю вийшла якась розмазня. І до всього цього Сі [Цзіньпін] виявився ще й дискредитованим в очах міжнародної спільноти" – заявив Швець, додавши, що це виявилося й у політиці ООН, де раніше "підтримували Путіна хоча б риторично".
Китай та Індія зараз демонструють проукраїнську позицію, заявивши, що "вони за суверенітет і територіальну цілісність", зазначив Швець. Водночас, на його думку, Сі Цзіньпін не може "кинути" Путіна.
"Товариш Сі не може кинути товариша Пу. Тому що він вклав у цей союз дуже великий особистий капітал... Дуже великий", – заявив Швець.
Він додав, що лідер Китаю хоче "розколоти єдиний світ" на західний і той, де "домінуватиме Китай, а під ним бігатиме Путін". Водночас подальші перемоги України позбавлятимуть Сі Цзіньпіна "спокуси" допомагатиме Путіну, вважає колишній розвідник.
"Минулого тижня пройшла інсайдерська інформація: це напередодні їхнього [Комуністичної партії Китаю] з'їзду, – що китайські офіційні представники бігають Європою і переконують своїх західних союзників у тому, що "нам із Путіним не по дорозі, ми війни не підтримуємо". Такого ще не було з лютого 24-го. Це нове явище з'явилося", – резюмував він.
Швець також заявив: якщо Китай захоче допомагати Путіну, він робитиме це через Іран.
Контекст:
Китай із початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. У Радбезі ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, яка засуджує війну.
В інтерв'ю CBS у вересні президент США Джо Байден розповів, що попередив Китай про наслідки порушень санкцій проти РФ. За словами Байдена, не було жодних ознак того, що Китай пропонував зброю чи інші речі, які Росія хотіла для допомоги у війні проти України.
На саміті ШОС, який відбувався 15–16 вересня в Самарканді, Путін пообіцяв прем'єру Індії, що Росія "зробить усе", щоб війна в Україні "припинилася якнайшвидше", а Моді сказав Путіну, що зараз "не епоха війни". Сі Цзіньпін і Путін зустрілися на цьому ж саміті. Серед тем обговорення була Україна.
Російський політолог Станіслав Бєлковський в інтерв'ю Гордону заявляв, що Китай та Індія бояться вторинних санкцій США набагато більше, ніж конфлікту з Росією.