Зеленський: Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна й зараз

Росія має побачити, що безпеку України неминуче буде гарантовано, зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Європа влітку 2023 року матиме "історичну можливість раз і назавжди перекрити кисень російському реваншизму".

Про це 4 травня під час виступу в парламенті Нідерландів, відеозапис якого опубліковано у Facebook ОПУ, заявив президент України Володимир Зеленський.

"Липневий саміт НАТО – це той час і формат, який дає змогу усунути безпекову невизначеність у Європі, – сказав президент. – Чи можете ви уявити, що якась частина вашої країни, припустімо, Ейндговен чи Гронінген, можуть бути поза межами спільного безпекового й правового простору Нідерландів? У сірій зоні, яка привертатиме увагу міжнародних злочинців. Це неможливо, це абсурдно. І так само неможливо й абсурдно залишати Україну поза межами безпекового й правового простору нашої спільної батьківщини – Європи".

За словами Зеленського, "Україна має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу".

"Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення. Росія має побачити, що безпека України неминуче буде гарантована, щоб почати усвідомлювати себе, Росію, лише у власних кордонах", – наголосив президент.

Зеленський закликав Нідерланди ухвалити "стратегічно важливе для безпеки Європи" рішення щодо України та НАТО.

Зеленський прибув із візитом до Нідерландів 4 травня. Глава держави вже виступив у парламенті країни, а також провів зустрічі з керівниками Генеральних штатів.

Під час виступу перед представниками громадськості, політичних та експертних кіл Королівства Нідерланди й міжнародних інституцій, розташованих у Гаазі, Зеленський заявив, що президента країни-агресора Володимира Путіна потрібно засудити у столиці міжнародного права Гаазі за злочинні дії.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.