Зеленський виступив на відкритті Берлінале і заявив, що "навіть ведмідь буває правильним"
16 лютого президент України Володимир Зеленський виступив на відкритті 73-го Берлінського кінофестивалю, він звертався до аудиторії через відеозв'язок, трансляцію вели на YouTube-каналі фестивалю.
Зеленський, виступаючи перед учасниками фестивалю, зазначив, що культура й кіно можуть бути поза політикою, але не в умовах війни.
"Культура і кіно можуть бути поза політикою. Але тільки не тоді, коли це політика агресії. Не тоді, коли це політика масових злочинів, убивств, терору, прагнення знищити інші країни та інші народи. Коли це політика тотальної війни. Тобто – політика нинішньої Росії. У таких обставинах і в такі часи мистецтво не може бути нейтральним. Не може бути "поза". Культура в такі часи робить вибір. Обирає бік. І або в різні способи каже своє слово, чим бореться та протидіє злу. Або – не помічає і мовчить, чим, власне, йому допомагає", – сказав він.
Президент України розповів про нічну атаку РФ на Україну, а також подякував, що на фестиваль цього року не допустили "інституцій і персон, які підтримують Кремль, і фільмів, знятих за підтримки Росії".
"Ми цінуємо це і вдячні за це. Це дійсно важливо. Це не формальність, це важливий символ. Ми вдячні за підтримку України, увагу до України, солідарність з Україною. Доказ тому – офіційний значок для учасників і гостей Берлінале – Золотий ведмідь, який став цього року синьо-жовтим", – зазначив він.
Цього року на фестивалі розповсюджують значки у кольорах українського прапора. Фото такого значка в Instagram Stories показала українська актриса Катерина Братчина.
Про виступ на відкритті фестивалю Зеленський згадав у своєму вечірньому відеозверненні.
На думку президента, цього року Берлінале "максимально солідарний з Україною та з нашою боротьбою за свободу".
"Синьо-жовті кольори символу Берлінале, знаменитого ведмедя, цьогоріч – це дійсно зворушливо. І потужно. Ми разом доводимо, що навіть ведмідь буває правильним. Я дякую всім кіномитцям, які не залишилися байдужими і підтримують нас силою своїх робіт і свого впливу. Дякую всім організаторам та учасникам фестивалю. І, звичайно, Шону Пенну, який був в Україні в перший день повномасштабного вторгнення і який відтоді стає тільки рішучішим у підтримці українців", – додав він.
Контекст:
Берлінале триватиме до 26 лютого. 24 лютого, у річницю початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, на фестивалі покажуть документальний фільм Шона Пенна "Суперсила" (Superpower). Художній директор Берлінале Карло Чатрайн говорив, що із самого початку картину задумували як фільм про Зеленського, але повномасштабне вторгнення РФ в Україну перетворило її на щось "менш комфортне і більш значуще".