Земан заявив, що військова розвідка Чехії підтвердила факт виробництва у країні речовини "Новачок"
Невелику кількість нервово-паралітичної отрути із сімейства "Новачок" тестували у Брно у 2017 році, стверджує президент Чехії Мілош Земан.
Восени 2017 року в лабораторії чеського міста Брно проводили дослідження, для яких учені синтезували нервово-паралітичний газ А230, що належить до сімейства отрут "Новачок". Про це 3 травня у програмі "Тиждень із президентом" на телеканалі Barrandov розповів президент Чехії Мілош Земан.
За його словами, Служба безпеки та інформації Чехії встановила, що кількість виробленої отрути була відносно невеликою, після тестування речовину було знищено.
За інформацією спецслужби, отрута не була "Новачком", однак у військової розвідки Чехії інша думка, повідомив президент.
"Мій висновок такий: ми виробили і протестували "Новачок", хоч і в малій кількості, а потім знищили. Ми знаємо, коли і де це було, і було б лицемірно прикидатися, що нічого не відбувалося", – сказав Земан.
Він додав, що не цікавився причинами і подробицями проведення експериментів.
17 березня спікер міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила, що агент "Новачок", яким було отруєно у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, ніколи не розробляли у РФ. За її словами, його могли створити у країнах Заходу колишні радянські вчені.
"Найімовірнішим джерелом походження цього хімікату є ті країни, які приблизно з кінця 1990-х років, зокрема дотепер, проводять інтенсивні дослідження речовин із проекту "Новачок“. Це Великобританія, Словаччина, Чехія, Швеція", – сказала Захарова.
Міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцький назвав це звинувачення "маніпуляцією". Посла РФ у Празі було викликано до МЗС.
26 березня Земан доручив Службі безпеки та інформації перевірити, чи не розробляють "Новачок" на території Чехії.
У відповідь кілька депутатів парламенту звинуватило президента в державній зраді.