"Фортеця перетворилася на пастку". Німецький історик назвав міфом героїчну оборону Брестської фортеці

Фортеця стала музеєм
Фото: wikipedia.org
Історію про героїчну оборону фортеці в білоруському місті Брест під час Другої світової війни придумали радянські пропагандисти. Про це німецький історик Крістіан Ганцер заявив "Радыё Свабода" в інтерв'ю, опублікованому 22 червня.

"Пропагандисти просто придумували історії і не помічали, що виходить нелогічно. Але це стало сакральною легендою. Оскільки в СРСР релігію було заборонено, а людям треба було в щось вірити, люди почали вірити в це", – вважає він.

Німецький історик критикує більшість інформації про Брестську фортецю, яку в часи Радянського Союзу озвучували як факти.

Коментуючи нібито 32-денну оборону фортеці солдатами Червоної армії, він зазначає, що об'єкт не заважав гітлерівським військам рухатися в бік Мінська і Москви, а бої на всій території фортеці тривали три дні.

За словами Ганцера, під час оборони фортеці в ній було 9 тис. солдатів, і була "проблема, як їх звідти вивести", оскільки ворота не мали великої пропускної здатності.

"Коли почався артилерійський удар, багато радянських солдатів і командирів спробували покинути фортецю і просто застрягли в цих воротах. [...] Фортеця перетворилася на кам'яну пастку для солдатів Червоної армії", – пояснив він.

У полон, за даними німецького вченого, потрапило дві третини гарнізону фортеці.

Розмірковуючи про причини героїзації оборони Брестської фортеці в радянській історіографії, Ганцер назвав кілька її можливих причин:

  • майже не було історичних досліджень про війну, і це намагалися заповнити вигадкою;
  • Брестську фортецю можна було показати громадянам;
  • Брест розташований не в Литві й Україні, а в "безпечній" Білорусі;
  • легітимізація соціалізму і влади компартії;
  • спроба представити радянські спецслужби (вчений згадує НКВД) не як злочинні організації, а як "справжніх патріотів";
  • діяла цензура;
  • учасники тих подій прикрашали дійсність.

Контекст:

22 червня 1941 року почалася німецько-радянська війна, у перший день якої почалася оборона Брестської фортеці, розташованої на кордоні з окупованою гітлерівськими військами Польщею.

Звільнили Брест і фортецю в липні 1944 року. Згодом фортецю перетворили на музей.