Чому у християн два Різдва і чи збирається Україна перенести святкування на 25 грудня?
Сьогодні в Україні одне з головних християнських свят – Різдво Христове. "ГОРДОН" розповідає, чому християни святкують народження Ісуса Христа в різні дні та чи збирається Україна перенести Різдво на 25 грудня.
Коли народився Ісус Христос?
Історичний Ісус Христос, якщо він дійсно існував (а незаперечних доказів існування реального прототипу біблійного Месії немає), народився між 7 роком до нашої ери і 4 роком нашої ери. Точна дата його народження теж невідома; християнська церква вважає, що Христос народився 25 грудня – рівно за дев'ять місяців після того, як архангел Гавриїл повідомив Діві Марії про непорочне зачаття (свято Благовіщення відзначають 25 березня).
На 25 грудня за юліанським календарем, введеним імператором Юлієм Цезарем у 45 році до нашої ери, припадало й зимове сонцестояння. Однак до часу, коли святкування Різдва міцно ввійшло у традицію (за різними даними, це сталося у III–IV столітті нашої ери; дату було офіційно закріплено на Ефеському соборі в 431 році), юліанський календар на кілька днів відставав від астрономічного. Безпосередньо до Різдва розбіжність календарів не мала стосунку, але створювала труднощі під час визначення інших церковних свят, зокрема головного християнського свята – Великодня, – дату якого розраховували від дня весняного рівнодення.
Звідки взялося 7 січня?
Розбіжність призвела до того, що в 1582 році папа римський Григорій XIII ввів новий календар (зараз його називають григоріанським): після четверга, 4 жовтня 1582 року, настала п'ятниця, 15 жовтня. Процес переходу на григоріанський календар сильно розтягнувся (Великобританія прийняла новий стиль тільки в 1752 році, Росія та Українська Народна Республіка – у 1918-му), і якщо на момент введення григоріанського календаря різниця з юліанським становила 10 днів, то до XX століття вона збільшилася до 13. Тобто 25 грудня для церков, які користуються юліанським календарем, настає на 13 днів пізніше, ніж за григоріанським календарем. Власне, цим і можна пояснити різницю в датах святкування Різдва.
"Особливу" дату Різдва (вона не має стосунку до різниці в календарях) прийняла тільки Вірменська апостольська церква, яка сповіщає про народження Христа 6 січня. У вірменській та ранньохристиянській традиціях це свято Богоявлення, присвячене народженню і хрещенню Ісуса Христа (в інших церквах Хрещення тепер відзначають окремо, 6 січня за григоріанським календарем і 19-го – за юліанським).
25 грудня – католицьке Різдво, 7 січня – православне?
Це не так. Дійсно, до 1582 року, коли папа римський ввів новий календар, християнство вже розділилося на католицизм і православ'я, і християни східного обряду, щоб не підкорятися волі папи, продовжували користуватися юліанським календарем. Утім і католики, і православні святкували Різдво в одну дату, але через різницю в календарях вона припадала на різні дні. Немає чіткого конфесійного поділу за датою святкування Різдва й зараз.
Окрім того, у 1923 році православна церква провела календарну реформу: за пропозицією константинопольського патріарха Мелетія IV замість юліанського було введено новоюліанський календар (до 2800 року дати повністю збігаються із григоріанським). Однак рішення собору не було виконано, і деякі помісні православні церкви й далі користуються юліанським календарем.
Як зазначав український історик Олександр Зінченко, і в Російській імперії до революції 1917 року, і в Радянському Союзі після революції вихідним днем вважали саме 25 грудня, а традицію святкувати Різдво 7 січня встановили тільки після розвалу СРСР.
Дотепер григоріанський календар використовують майже всі церкви західної традиції, греко-католики і православна церква Фінляндії; юліанський – православні церкви в Росії, Україні, Польщі, Сербії та Грузії, а також Єрусалимський патріархат, Українська греко-католицька церква; новоюліанський – Константинопольський, Александрійський, Антіохійський патріархат, православні церкви Румунії, Болгарії, Кіпру, частково Греції та Північної Америки, а також румунські греко-католики. Протестантські церкви відзначають Різдво по-різному. Наприклад, Англіканська церква і лютерани святкують 25 грудня, тоді як у баптистів-євангелістів дату визначає кожна помісна церква чи громада окремо.
Україна збирається перенести Різдво на 25 грудня?
Із 2017 року за рішенням Верховної Ради в Україні оголошено вихідними днями і 25 грудня, і 7 січня (окрім України, двічі Різдво відзначають тільки в Білорусі, Еритреї та Молдові). Водночас рішення про перенесення святкування може ухвалити тільки церковна влада, а не держава. Представники найбільших конфесій поки що не висловлювали такого бажання.
Предстоятель утвореної у 2019 році Православної церкви митрополит Епіфаній говорив, що ПЦУ не проти переходу на григоріанський календар, однак, на його думку, українці поки не готові до реформи. Як свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" 5–8 грудня 2019 року, негативно ставиться до ідеї перенести святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня майже 65% респондентів.