Екс-голова луганської СБУ Петрулевич: Екс-губернатор Луганської області Болотських, занесений до бази сепаратистів "Миротворець" і найкращий кореш Шойгу, живе в Києві
В інтерв'ю "ГОРДОН" колишній начальник СБУ в Луганській області генерал-майор Олександр Петрулевич розповів, чому на початку війни на Донбасі високопосадовця часів Віктора Януковича Михайла Болотських призначили губернатором Луганської області, навіщо міністр оборони Росії Сергій Шойгу регулярно приїжджав до Стаханова, як радник президента РФ Сергій Глазьєв курирував проросійські мітинги в східних і південних областях України та чому найближчим часом варто чекати нових терактів і диверсій на неокупованих територіях.
Генерал-майор, контррозвідник і юрист Олександр Петрулевич очолював управління СБУ в Луганській області майже три тижні – з 10 березня до 15 квітня 2014 року. Якраз у цей момент в області почалися проросійські мітинги та захоплення адміністративних будівель. Свою версію тих подій Петрулевич детально озвучив у своєму першому інтерв'ю нашому виданню влітку 2014-го. Зокрема, він розповів, як напередодні штурму будівлі Луганської СБУ разом зі своєю командою затримав диверсійно-розвідувальну групу російських спецслужб, що готувала повстання по всьому південному сходу України.
У новому інтерв'ю інтернет-виданню "ГОРДОН" Олександр Петрулевич заявив, що Росія почала фактичну підготовку до вторгнення в Україну в січні 2014 року, задовго до втечі Януковича, а також пояснив, яку роль у розв'язанні війни на Донбасі зіграв радник президента РФ Сергій Глазьєв і чому міністр оборони Росії Сергій Шойгу щонайменше раз на рік приїздив до міста Стаханова Луганської області.
Шаповал працював на окупованій території, виконував спецзавдання. Це головне. Таку людину зазвичай вербують, а якщо не виходить – ліквідують
– 27 червня в Києві підірвали автомобіль, у якому був начальник спецрезерву Головного управління розвідки Міноборони України генерал-майор Максим Шаповал...
– (Перебиває). Перечитайте інтерв'ю, яке я давав вам у липні 2014 року, про наявність диверсійних груп Російської Федерації по всій Україні.
– Тоді ви говорили, що "терористичні групи ГРУ Росії вже в Києві та чекають сигналу".
– На самому початку війни, 5 квітня 2014 року, ми затримали одного з офіцерів ГРУ РФ, його етапували до Києва. Під час затримання він заявив, цитую: "Ви не знаєте, скільки нас тут. І скільки ще буде".
Для мене російський слід у вбивстві Шаповала очевидний. Триває війна. Ліквідація одного з керівників української розвідки – спецоперація РФ. Дуже показова спецоперація. Навіщо? Надіслати чіткий сигнал: спецслужби РФ безперешкодно організовують у Києві будь-який теракт, зокрема з ліквідації високопосадовця військової розвідки. Не просто керівника, а людини, яка мала унікальний практичний досвід і серйозну інформацію.
– Чому ви не розглядаєте версії, що Шаповала могли "замовити" всередині України? Наприклад, ті, на кого він вийшов, виявляючи агентурну мережу противника.
– Не думаю. Із відкритих джерел відомо, що Шаповал працював на окупованій території, виконував спецзавдання. Це головне. Таку людину зазвичай вербують, а якщо не виходить – ліквідують.
– Протягом останніх шести місяців на мирній території України відбулося багато терактів, починаючи від розстрілу в центрі Києва екс-депутата Держдуми Вороненкова, закінчуючи вибухом автомобіля СБУ в Донецькій області. Однак президент України Петро Порошенко заявив, що кількість терористичних атак, яким запобігла Служба безпеки, перевищує найкращі показники європейських країн.
– Запобігти 10 терактам, а 11-й проґавити – це не показник професіоналізму. Навпаки, черговий доказ того, що з відомства вигнали професійних кадрових контррозвідників із досвідом. Вигнали через, вибачте за вислів, дебільну люстрацію.
Так, СБУ нині багато робить. Так, контррозвідка працює. Але є маленький нюанс: хто буде готувати нове покоління? Хто буде вчити молодих хлопців, які пройшли війну, здобули бойовий досвід і хочуть продовжити службу в контррозвідці? Є поняття спадкоємності поколінь. Люстрація його знищила.
Анексія Криму обходиться Росії мінімум у $3 млрд на рік, на захоплений Донбас витрачають не менше. Та й ці кошти розкрадають
– В інтерв'ю "ГОРДОН" колишній виконувач обов'язків начальника Головного управління розвідки СБУ генерал-майор Петро Копка безпосередньо пов'язував зростання частоти диверсій в Україні з підготовкою до президентських виборів у Росії в березні 2018 року. Ви з ним згодні?
– Частково. Думаю, навіть після виборів президента РФ диверсії всередині України не припиняться. У верхівки Кремля нині купа внутрішніх проблем. Наприклад, почастішали акції протесту в Росії. Останні були 12 червня та пройшли у 82 містах РФ. Зверніть увагу, на мітинги почала виходити саме молодь.
– І як Кремлю в цьому разі допоможе організація терактів в Україні?
– Мітинги – наслідок. Першопричина – економічний спад Росії та зростання невдоволення народу. Не треба думати, що російське населення – суцільно дебіли. Ні, народ починає розуміти: щось не так, пенсій і зарплат не піднімають, країна в ізоляції. Отже, потрібні нехай дрібні, але перемоги. Наприклад, теракт в Україні, щоб показати: у "хохлів" іще гірше – вибухи в центрі столиці.
Коли всередині країни виникають економічні та політичні проблеми, потрібно знайти зовнішнього ворога. Це класика. І Кремль знайшов ворога в особі України та США. Але потрібен не тільки ворог, але й перемога над ним. А перемог немає. Намагалися наскоком узяти всю Україну – сіли в калюжу. У Сирію зайшли – зганьбилися. Намагалися зламати сервери США – провалилися. Немає перемог. Скрізь немає. А тут іще "хунті, що фашиствує", безвіз у Європу дали.
Навіть більше, Порошенко з Трампом першим зустрівся. Уся російська преса одразу ж завищала: і зустріли не так, і прапора України не повісили, і спільного брифінгу не дали. Дурниця. Згадайте, скільки МЗС Росії в особі Лаврова намагалося організувати зустріч Путіна з Трампом саме в Овальному кабінеті? Не вийшло. Чи зустріч Макрона з Путіним, де президент Франції, вибачте, взув російського лідера, на місце поставив.
– Схоже, ви потихеньку переходите з табору зрадофілів у табір "перемога!".
– Щоб нормально зайти у виборчий період, Путіну треба вже зараз піднімати росіянам пенсії-зарплати. А як піднімати, якщо фінанси скоротилися, нафта нижче ніж $50 за барель, ціни на газ теж упали? Інвестицій у країну немає, а витрати величезні, зокрема на Крим та окуповану частину Донбасу. Анексія півострова обходиться Росії мінімум у $3 млрд на рік, на захоплений Донбас витрачають не менше. Та й ці кошти розкрадають.
Он наприкінці червня Путін у Криму до "Артеку" завітав, Аксьонова шикувати почав: мовляв, де гроші? А що таке $3 млрд на Крим? Це майже 1% бюджету Росії. Разом із Донбасом – 2%. Плюс купу військ там утримувати треба. Загалом, економічна ситуація в Росії буде погіршуватися, а значить кількість терактів і диверсій в Україні лише наростатиме. Путіну треба постійно демонструвати електорату: он "хохли" законну владу знесли, Європу обрали, тепер у них вибухи та вбивства серед білого дня.
Росія активізувала сплячу агентуру на сході України мінімум у січні 2014-го, до перемоги Майдану та втечі Януковича
– Ви нещодавно їздили у Старобільський районний суд Луганської області, де слухають справу екс-глави фракції Партії регіонів Олександра Єфремова. Давали свідчення щодо захоплення Луганської СБУ у квітні 2014 року. Правда, що справа проти Єфремова розвалюється?
– Не розвалюється, менше слухайте ідіотів.
– Буде обвинувальний вирок чи ні?
– Судді повинні ухвалити рішення.
– Ну а ваш прогноз?
– Я в суді показав струнку систему, а із січня 2014 року в Луганській області почалася активна підготовка до "Путіне, введи війська!", зокрема за безпосередньою участю радника президента РФ Сергія Глазьєва. Судді мене почули. Дуже почули.
– Як із січня, якщо перші серйозні проросійські мітинги почалися на сході України у березні 2014-го?
– 26 січня 2014 року, за місяць до втечі Януковича, на "112 каналі" виступає нардеп від Партії регіонів Олег Царьов і каже: "Сьогодні на південному сході вже формуються загони народного опору. І повірте, коли вони сформуються, вони зможуть приїхати та навести лад, зокрема і в Києві, і в Хмельницькому, і в Тернополі".
– Яка різниця, що заявив цей, м'яко кажучи, недалекий діяч, якщо його навіть регіонали вважали ні за кого?
– Він-то клоун, над ним можна сміятися. Але для таких публічних справ найчастіше вибирають дебілоїдів, тому що розумні 20 разів подумають, уплутуватися чи ні.