Гордон на телеканалі "Россия 1": Я зневажаю російське керівництво за кримську і донбаську авантюру. За те, що росіяни й українці стали ненавидіти одне одного, спасибі Путіну
28 грудня журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон за допомогою скайпу взяв участь у програмі "60 минут" на телеканалі "Россия 1". У програмі обговорювали ситуацію поблизу Керченської протоки і конфлікт на Донбасі. Перед включенням Гордона в ефірі процитували висловлювання народного депутата від Блоку Петра Порошенка Павла Різаненка на телеканалі "Прямий". Різаненко сказав, що обговорювати мир із Росією можна буде через п'ять-десять років, оскільки "мир із ними в сьогоднішній ситуації – це мир тільки на їхніх умовах, а мир із ними на їхніх умовах – це повна капітуляція". "Що думаєте? Здаєтеся?" – звернувся після цього ведучий Євген Попов до Гордона. Український журналіст сказав, що головне, чого хочуть українці, – це мир, але для цього Росія повинна вивести свої війська з України, повернути окуповані території і покаятися. Гордон наголосив, що росіяни й українці були братніми народами, але росіяни прийшли в Україну зі зброєю, анексували частину території, і персонально відповідає за це президент РФ Володимир Путін. Видання "ГОРДОН" наводить повний текст діалогу у студії російського телеканала.
Дмитро Гордон: Найголовніше, чого хочуть люди в Україні, – це мир. Ви щойно показали другого президента України Леоніда Кучму. Рік тому я запитав у нього, від кого залежить припинення війни в Україні, він відповів: "Від Господа Бога і Володимира Путіна". Це дуже точно сказано. Ми хочемо миру. Я знаю навіть, як цей мир може настати. Для цього потрібно, щоб Російська Федерація вивела свої війська з Донбасу та з Криму, віддала Крим і окупований Донбас, покаялася за смерть понад 10 тисяч осіб, які загинули на території моєї країни. Ці люди загинули у себе вдома, захищаючи свою землю.
Євген Попов: А де загинули ці 10 тисяч осіб? На території України чи переважно на території "ДНР" і ЛНР"? На території "ДНР" і "ЛНР", якщо навіть вашу логіку взяти, теж убивала Росія?
Дмитро Гордон: Євгене, так звані "ЛНР" і "ДНР" – це Україна. Наші хлопці загинули на території своєї країни, не нападаючи на суміжні країни. Ви знаєте, колись мій близький друг, покійний великий російський поет Євген Євтушенко написав чудовий вірш "Хотят ли русские войны?..". Йому й на думку не могло спасти, що росіяни, на жаль, хочуть війни. І ви це продемонстрували сповна. Ви прийшли на нашу землю з вогнем, ви – наші брати, яких ми так любили... І я не знаю, скільки років [нам] доведеться пройти, щоб відновити ці дружні відносини. За те, що росіяни стали ненавидіти українців, а українці стали ненавидіти росіян, треба сказати спасибі Володимиру Володимировичу Путіну особисто і тим, хто його оточує.
Євген Попов: Ні, Дмитре, ви не кажіть за всіх українців і не кажіть за всіх росіян. Росіяни люблять українців, українці люблять росіян. Так було, так є і так буде. Я не знаю, із яких джерел ви берете ці дані, але навіть соціологічні опитування свідчать, що половина населення у вас, [трохи] менше, але майже половина, більш-менш нормально ставиться до Росії. Половина росіян нормально ставиться до України. Як мені здається, запитання було поставлено неправильно. Якби поставлено було запитання "Як ви ставитесь до українців?", переважна більшість була б за те, що ми нормально ставимося до українців. Якби у вас було запитання "Як ви ставитеся до росіян?", переважна відповідь була б "Ми добре ставимося". У цьому річ (за даними опитування, яке у вересні проводили Київський міжнародний інститут соціології та російський "Левада-центр", 48% громадян України добре або дуже добре ставляться до Росії, що на 11% більше, ніж рік тому, ставлення росіян до України за цей час практично не змінилася – у РФ дуже добре до України ставиться 3% опитаних, а переважно добре – 30%, водночас 31% українців ставиться до Росії погано або дуже погано, а 55% росіян говорять про негативне ставлення до України. – "ГОРДОН").
Дмитро Гордон: Євгене, є один важливий момент. Коли люблять – не вбивають і не приходять на чужу територію. Коли люблять – дружать, спілкуються, обмінюються культурними здобутками і досягненнями науково-технічного прогресу, але не приходять із війною, не віднімають територій. Я вам більше скажу (я кажу для тих розсудливих росіян, які мене чують): незабаром ваша країна прийде в Білорусь і анексує її. Подивитеся: закінчиться цим.
Євген Попов: До нас завтра втретє за грудень прилітає пан [президент Білорусі Олександр] Лукашенко для переговорів із Путіним. Про що ви взагалі говорите? Ми – Союзна держава.
Ви, безумовно, – великий авторитет на Україні, великий журналіст, до вас прислухаються, і я розумію, чому ви все це говорите, утім, навіть спостерігаючи те, що відбувається в нас у студії (ви, напевно, були на зв'язку хвилин за 10 до ефіру), ви чудово чули: двоє українців (і це не [політолог з України] Слава Ковтун із підворіття, а [дипломат, експерт-міжнародник] Вадим Трюхан і [політолог] Олена Дяченко) тут, у нас у студії, не можуть домовитися. [Це свідчить про те, що] у вас у країні триває громадянська війна. Трюхан, який на боці влади, не дає сказати нічого проти того, що думає ваша влада, своєму опонентові. Просто не дає сказати, затикає рот!
Вадим Трюхан: Бо вона бреше! Маніпулює фактами!
Євген Попов: Це двоє українців, які не можуть домовитися тут, у Росії, на нейтральній у цьому випадку території. У вас триває громадянська війна, визнайте це нарешті.
Дмитро Гордон: Євгене, я маю вам сказати, що в нас не триває [громадянська] війна. У нас стоять регулярні частини РФ, ви постійно привозите нам озброєння (воно йде величезним потоком). Зброї – тьма! Танки, гармати, міномети...
Євген Попов: [Український бізнесмен Ігор] Коломойський у Швейцарії особисто не говорив вам, що у вас громадянська війна (насправді інтерв'ю з Коломойським Гордон записував в Ізраїлі. – "ГОРДОН")? Я багато разів був на Донбасі, я не бачив там жодних регулярних частин, окрім ополченців із різних країн: із Польщі, Америки, Великобританії і, звісно, Росії. Звісно, так! Але вам ваша людина, яка свого часу для Майдану зробила багато, фінансувала його, сказала: у вас у країні, у країні Коломойського й у вашій, Дмитре, триває громадянська війна. І таких людей усе більше, у яких це усвідомлення з’являється.
Вадим Трюхан: Він сказав не війна, а конфлікт. А це дві різні речі. Плюс він сказав, що є іноземні війська. Ви неправильно трактуєте Коломойського.
Євген Попов: Я зараз розмовляю з Дмитром Гордоном.
Дмитро Гордон: Євгене, я – демократ, слухаю будь-які думки і з повагою до них ставлюся. Але у мене є своя. Це особиста думка Ігоря Валерійовича, у мене – інша. Я вважаю, що ви прийшли на нашу землю. Ви – це російське керівництво. Я не звинувачую росіян, я з повагою ставлюся до росіян, у мене дуже багато друзів у Росії, але я зневажаю російське керівництво за те, що воно здійснило кримську і донбаську авантюри. Зневажаю!