"Імпічмент стає реальнішим". Другий інформатор із розвідки США поскаржився на розмову Трампа і Зеленського. Головне G

Анонімний співробітник розвідспільноти підтвердив свідчення першого інформатора про розмову Трампа і Зеленського, повідомили американські ЗМІ
Фото: EPA

У розслідуванні в межах процедури імпічменту президента США Дональда Трампа з'явився другий інформатор: ще один співробітник розвідки, який надав інформацію про липневу розмову Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським вищепоставленому начальству. Як зазначає агентство AP, поява другого інформатора підриває аргументи Трампа та його прихильників і робить перспективу імпічменту реальнішою. "ГОРДОН" розповідає, що відомо про нового інформатора та його свідчення.

На що скаржився перший інформатор?

12 серпня цього року анонімний співробітник розвідки подав скаргу на президента США Дональда Трампа. На думку інформатора, американський лідер тиснув на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови, яка відбулася трьома тижнями раніше, вимагаючи в обмін на надання допомоги Україні почати розслідування проти Гантера Байдена, сина колишнього віцепрезидента США і ймовірного суперника Трампа на наступних президентських виборах Джо Байдена.

Наприкінці вересня, коли про скаргу стало відомо ЗМІ, Трамп розпорядився опублікувати стенограму телефонної розмови із Зеленським. Президент США заявляв, що скарга анонімного інформатора є вигадкою, за якою стоять політики з Демократичної партії і лояльні до них ЗМІ. Звинувачення на свою адресу глава Білого дому назвав "президентським харасментом" і "полюванням на відьом". Він стверджував, що під час телефонної розмови із президентом України не було сказано нічого протизаконного.

Телефонна розмова Зеленського і Трампа, яка стала приводом для початку розслідування в межах процедури імпічменту, відбулася 25 липня 2019 року. Фото: EPA

Утім 24 вересня демократи, які мають більшість у Палаті представників, вирішили почати процедуру імпічменту. "Цього тижня президент зізнався в тому, що закликав українського президента вчинити дії, які були б йому політично корисними. Це обурливе свідчення зради його присяги, зради нашої національної безпеки й чесності американських виборів", – заявила спікерка Палати від Демократичної партії Ненсі Пелосі.

Що повідомив другий інформатор?

4 жовтня газета The New York Times написала, що ще один член розвідувальної спільноти США (до якого саме відомства належить другий інформатор, невідомо) дав свідчення, які підтверджують відомості зі звіту співробітника розвідки, поданого 12 серпня.

6 жовтня в ефірі телеканала ABC News адвокат Марк Зейд, що представляє інтереси першого інформатора, підтвердив, що у справі є ще один інформатор (проте не підтвердив, що його новий клієнт та людина, про яку повідомляла NYT, – це одна особа). Пізніше він написав у Twitter, що його команда надає послуги двом інформаторам і що обидві ці особи перебувають під федеральним захистом.

Адвокат повідомив, що другий інформатор теж є співробітником розвідки й у нього є інформація "з перших рук" про заяви, викладені в першій скарзі. Другого розвідника вже опитав генеральний інспектор розвідувальної спільноти США Майкл Аткінсон, але той не спілкувався з представниками комітетів Конгресу, які ведуть розслідування в межах процедури імпічменту президента. За інформацією NYT, Аткінсон 4 жовтня повідомив представників комітетів щодо суті свідчень другого інформатора.

У коментарі агентству Associated Press Зейд додав, що цей інформатор поки не подавав офіційної скарги, але має інформацію, яка підтверджує дані першого інформатора.

Як зазначає AP, поява другого інформатора "посилює ймовірність імпічменту" і може підірвати аргументи Трампа та його прихильників про неспроможність даних, наведених у скарзі іншого розвідника: президент США наголошував, що інформатор одержував інформацію із "других і третіх рук", а тому вона не може бути доказом.

Генеральний інспектор розвідувальної спільноти США Майкл Аткінсон прямує на засідання комітету Палати представників 4 жовтня. Фото: EPA

Як відреагували на появу другого інформатора в адміністрації Трампа?

У Білому домі вважають, що поява нового інформатора не допоможе демократам змістити Трампа в порядку імпічменту. Прессекретарка адміністрації президента США Стефані Грішем заявила, що "неважливо, скільки людей вирішить стати інформаторами щодо одного і того самого телефонного дзвінка, але це не скасовує того факту, що [Трамп] не зробив нічого поганого".

Скептично про появу нового інформатора висловився і Трамп. 7 жовтня він написав у Twitter, що другого інформатора "витягли з лави [запасних]", тому що свідчення першого про його "ідеальну розмову" із Зеленським були непереконливими.

Що буде далі?

Як пише агентство Reuters, Білий дім наполягає на тому, щоб Палата представників провела голосування й офіційно схвалила початок процедури імпічменту. Зі свого боку спікерка Палати Ненсі Пелосі вважає, що голосування на цьому етапі не потрібне.

Конгрес повернеться до роботи після двотижневої перерви 15 жовтня. До цього терміну комітети, які ведуть розслідування в межах процедури імпічменту, мають опитати всіх головних фігурантів: колишню посолку США в Україні Марі Йованович, посла США в ЄС Гордона Сондленда, радника Держдепартаменту Ульріха Брехбуля і заступника держсекретаря Джорджа Кента.

У разі якщо Палата представників затвердить обвинувачення проти Трампа, у Сенаті, контрольованому республіканцями, буде проведено процес про усунення президента від посади. Щоб відправити Трампа у відставку, демократам необхідно заручитися підтримкою однопартійців президента, проте, як зазначає Reuters, поки небагато із сенаторів-республіканців висловилося на підтримку розслідування.