Кравчук: Путіну потрібно спертися на сфальсифіковану історію, щоб виправдати незграбно завуальовані територіальні претензії до України G

Кравчук: Уряди держав навчилися поєднувати добро і зло, а гуманізм, як полотно, вимочують у людській крові
Фото: leonid-kravchuk.com.ua
Російський президент Володимир Путін у своїй статті, присвяченій 75-річчю перемоги над нацизмом, робить спробу переоцінити роль СРСР у розв'язанні Другої світової війни, щоб виправдати територіальні претензії до сусідніх країн, зокрема до України. Таку думку висловив перший президент України Леонід Кравчук у публікації, написаній ексклюзивно для видання "ГОРДОН".

Минуле продовжує міцно тримати нас у своїх обіймах

75 років тому закінчилася найбільша й найжорстокіша світова війна. Загинули десятки мільйонів людей. Лише в Україні було вбито майже 8 млн громадян. За 75 років написано сотні історичних документальних книг, романів, досліджень, розсекречено раніше таємні документи, опубліковано велику кількість спогадів учасників тих кривавих подій.

Відтоді виросло майже чотири нові покоління людей. Змінився світ. Ми живемо в епоху глобальних вимірів і IT-технологій. Ми навчилися клонувати живих істот, пересаджувати органи хворим, виготовляти найдосконаліші машини і прилади. Темпи науково-технічного прогресу швидко зростають, і це вже не випадковість, а тенденція.

Здавалося б, шлях до змагання розуму, організації життя на засадах віри, істини та любові відкрито, розпочнеться епоха торжества гуманізму, а не диких війн. На жаль, цього не відбувається. Уряди держав навчилися поєднувати добро і зло, а гуманізм, як полотно, вимочують у людській крові. Планета потерпає від військових конфліктів, тероризму, расової ворожнечі. Киплять гарячі точки. Людство витрачає на зброю і збройні сили трильйони доларів.

Ми, українці, власною шкірою, душею і серцем відчуваємо, що таке війна, кров і смерть. Ми кожен день бачимо, як умирають наші люди на Донбасі через російську агресію, як руйнується наша земля і те, що ми на ній збудували. А тому я маю всі підстави оцінити те, що відбувається сьогодні на моїй українській землі, і того, кому ми завдячуємо нашими слізьми та кров'ю.

Сталін сказав, що "в інтересах СРСР – батьківщини робітників, щоб між Рейхом і капіталістичним англо-французьким блоком спалахнула війна"

Я не історик, а тому ні за яких умовах не буду змагатися з "істориком" Володимиром Путіним. Я буду оперувати лише документами. Мова йтиме, перш за все, про історію Другої світової війни і спробу президента РФ переглянути її причини. Він прагне переінакшити справжню роль СРСР у подіях тих буремних часів. Ми можемо лише здогадуватися, навіщо це Путіну. Справжні причини відомі, мабуть, лише йому.

Анексія Криму Росією і її агресія на Донбасі дають мені підстави стверджувати, що Путіну потрібно спертися на сфальсифіковану історію, щоб у разі потреби виправдати незграбно завуальовані територіальні претензії до України. "Повернути подаровані їй свого часу території", "розібратися з Новоросією" і так далі.

А тепер я попрошу читача набратися терпіння і послухати позицію Йосипа Сталіна, яка яскраво свідчить про справжні причини Другої світової війни. 19 серпня 1939 року Сталін виступив із промовою на політбюро Комуністичної партії, де виклав міркування стосовно пакту Молотова – Ріббентропа щодо позиції СРСР у тоді ще не розв'язаній війні.

Сталін говорить, що "війна була б відвернута, коли б ми, СРСР, уклали угоду про взаємну допомогу із Францією та Великобританією, але подальші події могли б призвести до серйозних наслідків для СРСР". Які ж це наслідки?

По-перше, "якщо ми, – говорить Сталін, – приймемо від Німеччини пропозицію укласти пакт про ненапад із нею, то вона, безперечно, нападе на Польщу, і війна стане невідворотною. Досвід останніх 20 років показав, що в мирні часи неможливо підтримувати комуністичний рух Європи в силі, достатній, щоб партія більшовиків змогла захопити владу. Диктатура партії стане можливою тільки за умов великої війни".

По-друге, "неважко передбачити, – каже Сталін, – ті важливі переваги, які ми отримаємо, діючи таким чином. Польщу буде знищено ще до того, як Англія та Франція зможуть прийти їй на допомогу. У такому випадку Німеччина поступиться нам частиною Польщі".

По-третє, Сталін цинічно говорить, що "наше завдання полягає в допомозі Німеччині вести війну якомога довше, щоб не дати Англії та Франції перемогти Німеччину".

В'ячеслав Молотов підписує пакт про ненапад між СРСР і Німеччиною від 23 серпня 1939 року. Ліворуч стоять Йоахім фон Ріббентроп і Йосип Сталін. Фото: IWM London / Wikipedia.org

Сталін говорить про потребу в "активній комуністичній пропаганді в англо-французькому блоці... що також, мовляв, сприятиме радянізації Франції". Що в разі перемоги Німеччина вийде з війни "в такому виснаженому стані, що почати війну проти СРСР зможе щонайменше років через десять... Німеччина буде надто зайнята в інших місцях, щоб на нас напасти".

І четверте, Сталін каже, що "в інтересах СРСР – батьківщини робітників, щоб між Рейхом і капіталістичним англо-французьким блоком спалахнула війна".

Відвертіше і фатальніше сказати, ніж це зробив Сталін, важко. Він вірив, що зможе перехитрити й умиротворити Гітлера. Пакт Молотова – Ріббентропа було підписано 23 серпня 1939 року, і схвалено таємний протокол до нього. Гітлеру було розв'язано руки для початку Другої світової війни. Сталін помилився. Німеччина в 1941 році напала на СРСР.

Тепер я попрошу порівняти заяви Путіна і промову Сталіна та документи, підписані представниками Радянського Союзу і Німеччини. І кожному стане зрозуміло, якою була справжня історія, а якою її подає Путін.

І наостанок. Я бачив на власні очі й особисто пережив наслідки Другої світової війни. У війні загинули мій батько, Макар Олексійович Кравчук, мої близькі родичі. Я витримав голод, холод і різні хвороби.

Я ніколи не дозволю собі скептично, недостойно оцінювати подвиг радянських людей, їхній вклад у перемогу над фашизмом. Вони справді принесли неймовірні жертви і витримали жахливі муки. Це був великий подвиг, він незрівнянний. Та це зовсім не означає, що я повинен закривати очі на правду історії і підтримувати тих, хто хоче забути її уроки або вислужитися перед кремлівськими політиками. Така позиція є дуже небезпечною.

Звертаюся до всіх бути правдивими та пильними, бо йдеться про війну і мир, про життя і смерть.

Щиро Леонід Кравчук