Мостова: Реальні завдання – для ремісників. Ставте перед собою нереальні і дерзайте
16 червня головний редактор тижневика "Дзеркало тижня" Юлія Мостова закликала молодь "не завмирати в бурштині своїх успіхів" і не просто реформувати Україну, а запропонувати світові "новий формат держави". "ГОРДОН" наводить найяскравіші фрагменти з виступу Мостової на відкритті 10-го Щорічного молодіжного форуму освітніх програм фонду Віктора Пінчука.
1. Сам по собі факт того, що ви тут, свідчить про те, що ви працьовиті, цілеспрямовані, талановиті. Я знаю, через які труднощі ви пройшли. Але насправді ви досягнете свого успіху. Чи це будуть гроші, слава, повага у сфері науки... Але я хочу, щоб ви літали. Не просто дійшли до цього успіху: я хочу, щоб ви відчули політ. Знаєте, що для цього потрібно, крім того, що я вже згадала?
Для цього необхідно жити у злагоді, по-перше, зі своєю совістю. Ви знаєте, порядність – це додатковий податок, який платять далеко не всі. Будучи порядною людиною, ви стаєте менш конкурентоспроможною людиною. Але порядність дає вам можливість поважати себе. Дає можливість гармонії, її відчуття. Це дуже дорого коштує, повірте мені.
Другий момент: не обмежуйтеся реальністю. Залиште реальні завдання для ремісників. Ви талановиті, тому ставте перед собою нереальні завдання і дерзайте. У вашому віці, вийшовши на роботу, фактично, у перший місяць, я взяла інтерв'ю у Збігнєва Бжезинського. Це легендарний політик. Другим інтерв'ю в моєму житті була розмова з Генрі Кіссінджером.
Світ смачний, їжте його. Ніколи не зупиняйтеся
2. Ще один момент, про який я би хотіла сказати: ви дуже багато знаєте. Практика прийде, вона необхідна. Аби щось реформувати, потрібно знати, як воно працює, потрібно помацати це пальцями, і тільки тоді ви можете щось змінювати. А не закидати шапками, прочитавши книги. Запам'ятайте це, якщо ми говоримо про реформування країни, цей предмет потрібно знати досконало.
Але не зациклюйтеся, не завмирайте в бурштині своїх успіхів, своєї реалізованої кар'єри, не залишайтеся на планеті свого бізнесу, не залишайтеся на глобусі України – світ величезний. Читайте, цікавтеся. Світ смачний, їжте його. Ніколи не зупиняйтеся. Тільки розвиток даруватиме вам нові ідеї. Тільки люди з новими ідеями будуть перемагати в майбутньому.
І четвертий, маленький момент – не бійтеся любити. Насправді, маючи кохану людину поруч, заради неї можна зрушити гори і зробити набагато більше, ніж для себе.
Ми були останнім поколінням, сформованим у колонії
3. Чесно вам скажу, я не думаю, що ви розумніші, що ви професійніші, і чомусь мені здається, що ви вже точно не милосердніші, ніж ми. Може, тому що ви молоді ще. Але знаєте, що мені здається дуже важливим у вас? Ми були останнім поколінням, яке сформувалося в колонії. Ви – перше покоління, яке сформувалося за її межами.
До нас були не радянські покоління, а були століття, коли була історія української нації, але не було історії української державності. І насправді ви перші і, сподіваюся, вільні. Перше, що з цього випливає, – учіться довіряти одне одному.
Нам складно з огляду на те, що у нас ніколи не було своєї держави, над нами завжди були чужі, ми не вірили цій державі, тому ми довіряли тільки кумам і родичам. Тому вони скрізь навколо нас, є ми в міністерстві чи в бізнесі, чи навіть у газеті "Дзеркало тижня". У мене тато редактором був багато-багато років, а тепер, на жаль, цим маю займатися я.
Але якщо ви навчитеся довіряти, виходити за це засмальцьоване коло, ви зможете набагато більше.
Зазіхніть на космос, на реальні технології, на модерну державу
4. І ще один дуже важливий момент, який вам, вільним, треба зрозуміти. Коли у тебе немає своєї держави протягом століть, тоді ти думаєш: "Мене туди все одно не пустять, там без мене розберуться, від них подалі взагалі". І в тебе формується вузька рамка завдань, налаштована винятково на забезпечення своєї сім'ї. І ось коли такі люди стають президентами, міністрами, депутатами, вони теж забезпечують тільки свою сім'ю! Тому що вони кров від крові і плоть від плоті – ми.
Розширте рамку завдань. Зазіхніть на космос, на реальну переробку, на реальні технології, на модерну державу. Тим, хто звик виживати завдяки своїй грядці, свого гектара землі і свїй сім'ї, це все не потрібно. Коли вони приходять туди, вони що роблять? Заробляють на дозволах на будівництво, на податкових ямах, на митниці... Вони не розуміють, що можна заробляти на космосі, де $500 млрд крутиться у світі, а у нас помирає один із найкласніших заводів разом із мізками, які старіють.
Ми не можемо реформувати своєї країни, займаючись просто копіпастом чужих правил
5. На долю нашого покоління випало дуже багато випробувань. Ми пережили застій, перебудову, розпад Радянського Союзу, путч, ми будували свою державу, змінювали повністю всі форми. Ми пройшли три Майдани і пережили три клінічні смерті після вмирання ілюзій і надій після цих Майданів. Насправді цих усіх подій вистачило б на кілька життів, на кілька поколінь, але ми ніщо, ми маленькі ведмедики в порівнянні з тим, що доведеться пережити вам. Тому що ви потрапили не в місцеву повінь, як ми, – ви потрапили в глобальний світовий землетрус.
У світі відбуваються тектонічні зрушення, якщо ми говоримо про перспективу на 5–20 років. І найголовніше, любі мої, я вам відкрию секрет: ви ніде від цього не сховаєтесь. Можливо, у США, Британії, Нової Зеландії або Німеччини більший жировий запас, але це накриє всіх. Тому що багатомільярдний світ не може жити за правилами, які придумали для одного мільярда. Коробочки державних побудов, взаємин, соціальні моделі – вони рвуться, ламаються, пухнуть. Застарівають правила, тому що вони вже не налазять на таку кількість людей, країн, гравців, на таку швидкість обміну інформацією, ідеями, на швидкість переходу грошей, трудового ресурсу і на такі технології.
6. Світ змінюється. І це означає тільки одне: ми не можемо реформувати своєї країни, займаючись просто копіпастом чужих правил. Більшість молоді реформаторського сектору вважає, що якщо ми перенесемо західні правила на нашу землю, ми відразу зможемо якісно кудись чкурнути. Не зможемо! Тому що ми переносимо правила бездумно, тому що перенесені правила ми вбиваємо корозією свого менталітету. Перетворюємо те, що там ріже хліб, на те, що тут убиває людей. Через цю рамку завдань і тому, що ці правила там застаріли.
Подумайте про те, що Україні, яка не мала тривалої історії державності, нема чого втрачати. Насправді перед вами лист, який списали росіяни, австроугорці, поляки, турки. Який залапали жирними руками, забризкали кров'ю, залили сльозами. Вам ніде там що-небудь написати. Але ви можете скласти з нього орігамі. Ви можете бути креативними, ви можете запропонувати світові новий формат держави, суспільних відносин. Це величезне, цікаве, креативне завдання.