Напад із кислотою на Гандзюк у Херсоні. Що відомо наразі
31 липня невідомий облив кислотою керівника справами виконкому Херсонської міськради Катерину Гандзюк. Вона дістала опіки 30% тіла і перебуває в лікарні у важкому стані. У Херсоні це вже другий напад на проукраїнських активістів за літо. Сама Гандзюк у 2017 році публічно обвинуватила у вимаганні хабарів начальника управління захисту економіки Нацполіції в Херсонській області, поставила "ментам смоктати" на заставку у Facebook, а потім виграла справу про захист гідності в суді. "ГОРДОН" зібрав головну інформацію про напад на Гандзюк та її біографію.
Що сталося?
Уранці 31 липня в Херсоні невідомий напав на співробітницю міської ради, облив її кислотою. Першою про подію повідомила місцева поліція.
"Установлено, що приблизно о 08.30 жінка вийшла з під’їзду. Із кущів їй назустріч вийшов невідомий чоловік років 20-25, який тримав у руках ємність з рідиною. Невідомий вилив рідину, попередньо кислоту, в обличчя жінки, після чого втік. Потерпілу з опіками доставили в лікарню", – поінформував відділ комунікацій поліції Херсонської області.
Незабаром місцевий журналіст Сергій Нікітенко повідомив у Facebook, що постраждала – керівник справами виконавчого комітету Херсонської міськради Катерина Гандзюк. "Чоловік чекав біля під'їзду і хлюпнув на Катю кислотою. У неї серйозні опіки. Зараз вона у лікарні, жодних подробиць поки немає", – написав він.
У коментарі виданню "ГОРДОН" Нікітенко додав, що кислотою Гандзюк облили ззаду. "Цікаво, що зловмисник навіть не ховався. Він напав на неї серед білого дня, його бачили перехожі", – підкреслив журналіст.
Гандзюк перебуває у стабільно важкому стані. За словами лікаря-анестезіолога Херсонської обласної лікарні Ігоря Равелєва, вона дістала хімічні опіки 30% тіла. Кислота потрапила їй на спину, руку, голову та в ліве око. "На фоні шокового стану виникають інші проблеми, зокрема з нирками, що характерно для всіх типів опіків", – додав Равелєв.
Спочатку кримінальну справу було відкрито за ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство), згодом злочин перекваліфікували на умисні тяжкі тілесні ушкодження, учинені з метою залякування потерпілого (ч. 2 ст. 121).
Що відомо про нападника?
Імовірного злочинця зняла камера відеоспостереження. Запис опублікувала прес-служба Головного управління Національної поліції у Херсонській області. Зловмисник був одягнений у темну футболку, темну кепку, коричневі шорти і темне взуття. Правоохоронці просять громадян допомогти встановити особу цієї людини.
Юрист Масі Найєм припустив у Facebook, що напад було скоєно "за замовленням місцевих проросійських сил типу гопника Кирила Стремоусова". Громадський активіст Стремоусов входить до Соціалістичної партії України.
За інформацією видання "День", найімовірнішою причиною нападу вважають публічну діяльність Гандзюк, яка "відома своєю жорсткою позицією і боротьбою проти проросійських сил, корумпованих політиків, а також проти окремих представників поліції".
Журналіст Сергій Нікітенко, який 18 червня сам став жертвою нападу невідомих, вважає, що замах на проукраїнських активістів – "спланована акція залякування" і "проблема всього півдня України". "Малоймовірно, що до подібних нападів причетні місцеві політики. Хоча, зрозуміло, нічого відкидати не можна. Швидше, це пов'язано з майбутніми виборами. Мета – дестабілізувати ситуацію на півдні країни", – вважає Нікітенко.
Що відомо про постраждалу?
Катерина Гандзюк – український політтехнолог, громадський діяч, блогер і журналіст.
Із 2010 року вона працює в громадській організації "Центр політичних студій та аналітики "Ейдос". Входила в передвиборчий штаб Володимира Миколаєнка, який у 2014 році переміг на виборах мера Херсона. У листопаді 2016-го Гандзюк стала керівником справами виконкому міської ради.
У вересні 2017 року вона написала у Facebook, що представник Національної поліції, начальник управління захисту економіки в Херсонській області Артем Антощук вимагає хабара у неї і першого заступника мера Ігоря Козакова.
"Для управління захисту економіки аксіоматично, що міська влада краде бюджетні гроші у кількості 30% з усього. За версією Артема вони розподіляються між нами пропорційно. Але ви не думайте, що Артема хвилює неподобство у вигляді ймовірного розкрадання коштів. Артем наполегливо просить свої 3%. Артем дістав уже їх просити", – зазначила чиновниця.
За словами Гандзюк, Антощук погрожував "затягати по допитах у лівих справах усіх, хто не платить дань. Благо, шісток у мусорів завжди в ізбиткє, є кому катать безсенсові заяви". Працівниця міськради додала, що готова передати Антощуку 3% від своєї місячної зарплати – 574 грн 75 коп.
Щодо Антощука почалася службова перевірка. У лютому 2018 року волонтер Роман Синіцин писав, що її результати так і не було опубліковано, а журналістські запити стосовно цього поліція ігнорувала. Гандзюк поставила на заставку у Facebook фотографію осіннього Херсона з написом "ментам смоктати" на опорі мостопереходу. Депутат від партії УКРОП Богдан Богданов, виступаючи на засіданні міськради, вимагав "прибрати це неподобство" і змінити заставку.
Антощук подав до суду на Гандзюк, вимагаючи спростувати інформацію з поста у Facebook. Адвокатом чиновниці у Херсонському міському суді був Масі Найєм. У березні 2018 року суд відхилив більшість позовних вимог правоохоронця. Із поста Гандзюк суд визнав недостовірними тільки кілька пропозицій, які стосувалися "тривідсоткової данини". Однак і ці слова Гандзюк спростовувати не довелося: суд вирішив, що достатньо скерувати це рішення у виконком Херсонської міськради та департамент захисту економіки Нацполіції.