Навіщо розводять сили в Золотому й до чого це приведе. Головне
29 жовтня українська влада оголосила, що в місті Золоте Луганської області почалося розведення сил і засобів. Військовослужбовці ЗСУ і бойовики "ЛНР" мають відійти від своїх позицій на 1 км, залишивши в "сірій зоні" понад сотню будинків. "ГОРДОН" розповідає, як готували розведення сил у Золотому, чому воно почалося, незважаючи на обстріли, і чи захоплять бойовики населені пункти, які покинули українські військові.
Що таке розведення?
У вересні 2016 року в Мінську тристороння контактна група, до якої входять Україна, ОБСЄ і Росія, підписали рамкове рішення про початок розведення сил і засобів на трьох ділянках фронту: в Петрівському (Донецька область), Станиці Луганській та Золотому (Луганська область).
Дарка Оліфер, прессекретарка другого українського президента Леоніда Кучми, який представляє Україну в контактній групі, писала, що "документ передбачає деескалацію в районі лінії зіткнення і фактично створює умови, в яких стрілецька зброя не може використовуватися для обстрілу". Обов'язкова умова для виконання рішення – відведення від лінії зіткнення важких озброєнь і додержання режиму тиші протягом тижня.
Як пояснював представник України у Спільному центрі з контролю та координації режиму припинення вогню (СЦКК) полковник Олександр Борщевський, сили ООС і бойовики відходять від лінії зіткнення на 1 км – на такій відстані (приблизно 2,5 км) вести обстріли зі стрілецької зброї безглуздо, бо сторони не бачать одна одну.
Здається, у Золотому вже було розведення?
Спроби виконати домовленості від 2016 року вже були на всіх трьох ділянках. У Золотому перша спроба відведення військ відбулася за тиждень після підписання рамкового рішення – 1 жовтня 2016-го. Тижнем пізніше, 7 жовтня, виконали розведення сил у Петрівському. Приблизно тоді ж намагалися відвести війська й у Станиці Луганській. Проте через тривалі обстріли з боку бойовиків українські військові повернулися на старі позиції й у Золотому, і в Петрівському. Спроби розведення сил у Станиці Луганській зривалися аж до червня 2019 року.
Що відбувається в Золотому?
2 жовтня помічник президента РФ Владислав Сурков назвав розведення сил у Золотому й Петрівському попередньою умовою для погодження дати чергової зустрічі в нормандському форматі на найвищому рівні. Того самого дня Міністерство оборони України підтвердило готовність до розведення за умови, що на зазначених ділянках протягом семи днів будуть дотримуватися перемир'я.
Розведення в Золотому й Петрівському могло відбутися вже 7 жовтня, але процес було зірвано через обстріли бойовиків, заявляв глава МЗС України Вадим Пристайко.
27 жовтня командування операції Об'єднаних сил поінформувало МЗС про готовність до розведення. 29 жовтня готовність до початку через СММ ОБСЄ підтвердили бойовики "ЛНР". Того самого дня Пристайко повідомив, що відведення почалося. Годиною пізніше цю інформацію підтвердили у штабі операції Об'єднаних сил, згодом – у місії ОБСЄ.
“О 12.00 з обох сторін було дано білий сигнал ракети, що підтвердило готовність до дзеркального розведення. О 12.15 здійснено повторні сигнали (зелених ракет) про підтвердження готовності. О 12.20 практичне розведення сил і засобів розпочато", – заявляв командувач ООС Володимир Кравченко.
Процес мав відбуватися за два етапи: спочатку від позицій на 1 км відходять українські військові і проросійські бойовики, згодом демонтують укріплення на старих позиціях і розміновують територію.
Золоте залишать бойовикам?
У "сірій зоні" після розведення в Золотому опиниться 122 будинки. Про те, що цю територію займуть терористи "ЛНР", кажуть українські добровольці й ветерани, які встановили чергування в місті. "Якщо розведення військ усе-таки відбудеться, сепаратисти точно підуть уперед захоплювати села", – заявляв у коментарі "ГОРДОН" перший командир полку "Азов" Андрій Білецький.
Він також стверджував, що "з української сторони ми здаємо населені пункти і важливі з військової точки зору висоти. А зі сторони сепаратистів вони справді здають те саме "пусте поле", про яке так багато говорить українська влада. Це елементарне шахрайство. Це не є рівнозначним обміном, і він не йде на користь Україні.", – говорив екскомандир "Азову".
Українська влада наполягає, що міста не покидають – відводять тільки військовослужбовців. Володимир Кравченко зазначав, що в Золотому після розведення залишаться Національна поліція, Нацгвардія та Держприкордонслужба.
Отже, бойовики перестали стріляти?
Схоже, що ні. Пристайко, оголошуючи про початок розведення, сказав, що "останній обстріл був 18-го числа – це 10 днів тому". Водночас у штабі ООС заявляли, що бойовики обстріляли Золоте 26 жовтня, за три дні до початку розведення. У повідомленні йшлося, що бойовики обстрілювали позиції "неподалік від Золотого-4 (в межах ділянки розведення) з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї".
Протягом тижня штаб ООС повідомляв і про інші обстріли в районі Золотого, але вказував, що вони відбувалися "за межами ділянки розведення".
Порушення режиму припинення вогню фіксувала й місія ОБСЄ (зокрема, їх вказано на карті за 26–27 жовтня).
Уже після початку розведення українська сторона СЦКК повідомила, що бойовики обстрілювали Золоте зі стрілецької зброї калібру 7,62 мм 28 жовтня, за добу до відведення військ.
У штабі ООС наполягають, що обстріл 28 жовтня було зафіксовано поза ділянкою розведення, а інформацію про обстріл 26 жовтня не підтвердила місія ОБСЄ – він теж відбувся поза ділянкою, на якій планували розведення.
Крім того, викликає запитання, чому у штабі ООС спочатку спростували інформацію про відведення військ. Новину про заяву Пристайка на сайті агентства "РБК-Україна" було опубліковано об 11.33. Приблизно за годину після цього виданню "ГОРДОН" у пресцентрі ООС заявили, що "станом на 11.30 наші війська в бік розведення не рухалися; свіжішої інформації поки немає". Хоча, як казав Кравченко, штаб ООС повідомив МЗС про готовність до розведення ще 27 жовтня.
Що далі?
Розведення сил триватиме ще два дні. Штаб ООС про обстріли в районі Золотого після вчорашнього відведення не повідомляв.
Якщо в Золотому відведення завершиться успішно, відводити війська почнуть у Петрівському Донецької області (імовірна дата – 4-те або 5 листопада). Потім, говорив командувач ООС, відвести війська мають ще на чотирьох попередньо погоджених ділянках, а за умови повного припинення вогню – ще на 30 (їх ще треба погодити в Мінську).
Представник України у СЦКК полковник Олександр Борщевський заявляв, що після розведення у Станиці Луганській обстріли повністю припинилися.