Нове обличчя української армії. Якою буде форма почесної варти на параді до Дня Незалежності? G

Один із варіантів церемоніальної уніформи, що ґрунтується на формі сердюків гетьмана Скоропадського
Фото: Віталій Гайдукевич / Facebook

На торішньому військовому параді до Дня Незалежності України частина підрозділів марширувала у формі нового зразка. Для переходу на масове пошиття та "перевдягання" всієї армії потрібно приблизно два роки, зазначав радник президента Юрій Бірюков. Цього року на параді 24 серпня одягнених у форму нового дизайну підрозділів стане більше, повідомив координатор групи "Нове військо", журналіст Віталій Гайдукевич. Днями він показав варіанти форми для почесної варти і президентського полку, один з яких уже затверджено і буде презентовано в День Незалежності. "ГОРДОН" з'ясував, які зміни придумали для одягу українських військових і що пропонують носити церемоніальним підрозділам.

Розробленням нової уніформи волонтери і чиновники Міноборони займаються вже кілька років. До початку російської агресії 2014 року українська армія майже в усьому залишалася спадкоємицею радянської: традиції, озброєння, тактика і статути мало відрізнялися від тих, що ввели ще за СРСР. Під час збройного конфлікту на Донбасі ставлення держави і громадян до армії змінилося, стали іншими і самі Збройні сили. Але зовнішнього вигляду армії – форми, відзнак і нагород – це торкнулося не відразу, зазначає група волонтерів, яка долучилася до роботи над дизайном уніформи. Ініціативна група в травні 2016 року опублікувала презентацію зі своїми напрацюваннями під назвою "Нове обличчя українського війська".


До групи увійшло понад 20 істориків та спеціалістів із військової емблематики, координатором виступив журналіст Віталій Гайдукевич. У команді розробників нової форми та символіки також заслужений художник України, автор малюнка ордена Богдана Хмельницького Олексій Руденко, художник-графік, автор малюнка медалі "До 25-річчя Незалежності України" Олександр Лежньов і кандидат історичних наук, член українського геральдичного товариства, член комісії державних нагород та геральдики Микола Чмир.

В опублікованій концепції автори зазначали, що українська армія має давню історію і традиції, які сягають:

  • війська Київської Русі та Великого князівства Литовського;
  • козацького війська різних періодів;
  • збройних сил Української Народної Республіки, Української держави і Західно-Української Народної Республіки;
  • Української повстанської армії.

Водночас ініціатори розроблення нового іміджу для армії підкреслювали, що українській армії слід спиратися на загальноєвропейські підходи та світові стандарти.

Волонтери закликали чинних і колишніх військових, волонтерів і звичайних громадян підключитися до обговорення варіантів нової форми, погонів, емблем і нагород. Дискусії на цю тему раніше організовував також Український інститут національної пам'яті. На круглому столі в листопаді 2015 року учасники заявили, що заміну уніформи треба почати з 1-го окремого полку президента України та батальйону почесної варти. Але на той момент впровадження розроблень зіткнулося з браком технічної документації, на основі якої можна було б зшити еталонну колекцію і вже за нею організувати масове виробництво.

У підсумку перші зміни почалися все-таки не з почесної варти і президентського полку. 5 липня 2016 року радник президента Юрій Бірюков повідомив, що Петро Порошенко затвердив документ "Предмети уніформи й знаки розрізнення Збройних сил України".

"Цю копітку роботу вели понад рік. Весь букет належної "уваги" з боку недоброзичливців – інтриги, скандали, плітки, скарги. І копітка робота групи ентузіастів. Сьогодні поставлено крапку. Віталію Гайдукевичу та командо, вітання!" – написав Бірюков у своєму Facebook і виклав фото титульного листа з підписами всіх, хто погодив документ, зокрема начальника Генштабу, міністра оборони і президента.

У коментарях до поста, відповідаючи на запитання, він зазначив, що для переходу на нову форму необхідно приблизно два роки.

Наступного дня Гайдукевич опублікував у Facebook сторінки цього документа і розповів, яким буде однострій нового зразка. На продемонстрованих малюнках був і проект одягу для урочистих підрозділів (11-й слайд).

"Церемонійний однострій, "гетьманський". Як ми і передбачали, це базова версія, яка запропонована на розгляд, але зараз реалізовуватися не буде. У силу різних причин. 1. Знайти б гроші на повсякденну і парадку... 2. В авторському колективі були думки не робити церемонійний стрій у трьох кольорах, може вистачить і одного", – написав Гайдукевич і додав, що проект форми будуть доопрацьовувати.

10 серпня міністр оборони України Степан Полторак опублікував фотографії військовослужбовців у новій формі та повідомив, що ознайомився з уже відшитими зразками. Нову форму різних родів військ презентували на минулорічному параді на честь Дня Незалежності України.

Наступного дня американська газета The Washington Post присвятила українській формі статті, її автор зазначив, що це перша військова форма "західного зразка", яку українські військовослужбовці отримали після розвалу СРСР. The Washington Post підкреслила, що форма виконана в британському стилі з елементами, що відображають історичні традиції, і вона "навмисно ламає зв'язок із радянським минулим".

Але про церемоніальну форму тоді ще не йшлося.

Степан Полторак на зустрічі в Швеції у 2016 році. Фото: Юрій Бірюков / Facebook

У жовтні 2016 року Полторак поїхав із робочим візитом у Швецію у військовій формі нового зразка, і в ній він "був рівним серед рівних, європейським військовим", писав Бірюков. Радник президента в коментарях додав, що у міністра є тільки один комплект нового обмундирування.

А в Естонії в новій формі зустрічав делегацію колег на чолі з міністром військовий аташе України.

"Ми всі дуже зраділи, полковника дуже хвалили. Він приїхав на зустріч два тижні тому і зміг таки в Києві виїсти мозок своїм тиловикам – йому видали нову форму. Так от, він розповів мені про те, що форму дуже оцінили. Не просто за красу або фасон, нові знаки розрізнення або шеврони. Оцінили саме відрив від зірок і радянської символіки. Особливо в Естонії – у них до "совка" серйозні претензії", – розповів радник президента і додав, що Полторак ухвалив рішення забезпечити всіх українських військових аташе формою нового зразка.

Військовий аташе України в Естонії. Фото: Юрій Бірюков / Facebook

"У понеділок Степан Тимофійович розпорядиться знайти-вишукати будь-якою ціною ресурси, щоб весь корпус військових аташе негайно отримав нову форму. Усе-таки зустрічають по одежі", – зазначив він.

Також у жовтні Бірюков показав варіант осінньо-зимового комплекту форми.

"На фінішну пряму виходить розроблення осінньо-зимового комплекту. Куртка демісезонна: верх – плащівка, теплий утеплювач. Куртка зимова: "Аляска". Пальто зимове: гарна цілком собі шерсть" – написав він.

У коментарях Гайдукевич підкреслював, що це ще робочий варіант, тканини і геометрію можуть змінювати, а "зелене хутро" можуть узагалі прибрати.

Робота над новою формою, емблемами і знаками розрізнення ще триває. 17 липня цього року Гайдукевич розповів, що у профільному управлінні міністерства всі пропозиції та зауваження до дизайну форми для різних родів військ розглянули разом із представниками флоту, військ, повітряних сил, служби військових сполучень, військової поліції та спецоперацій.

"Коли це все буде? Коли відбудеться повторне погодження. Для всіх воно буде формальністю, окрім десанту, але тут сподіваємося на плідну розмову із Забродським (Михайло Забродський, командувач Високомобільними десантними військами ЗСУ. – "ГОРДОН"). Чи встигнемо до параду на 24 серпня? Скоріш за все, ні (хоча було б бажання – встигли б). Тому на парад десант йтиме в блакитних беретах і старому беретному знаку – тризуб у калині. Те саме і морської піхоти стосується – чорний берет і яйце. А значить, будемо тішитися бенефісам артилеристів, танкістів і ССОшників – вони підуть у новому", – написав журналіст.

7 серпня стало відомо, що "у новому" підуть на парад і військовослужбовці президентського полку почесної варти. Гайдукевич опублікував зображення трьох варіантів форми для них і заявив, що один уже затвердили і шиють до 24 серпня.

Який із цих дизайнів – тільки концепт, а який став новою уніформою насправді – журналіст не розповів і заявив: "Хоч щось має залишитися інтригою хоч трохи. Усе одно хтось так зіллє".

У концепції, затвердженій президентом рік тому, є тільки один малюнок із церемоніальною формою, і найбільше він схожий на другий варіант дизайну зі свіжого поста Гайдукевича.

У документі було зазначено, що за основу для цього варіанту взяли уніформу Сердюківської гвардійської дивізії та особистого штабу гетьмана Української держави 1918 року. Розробленням форми для сердюків гетьмана Скоропадського 100 років тому теж займалася спеціальна комісія, до її складу входили знаменитий український художник Георгій Нарбут, історик Володимир Модзалевський і капітан генштабу Вишневський.

Дослідник Ярослав Тинченко зазначає, що, найімовірніше, саме їм належав проект уніформи для гетьманського штабу, конвою, Сердюківської дивізії і Лубенського Сердюківського кінно-козачого полку. Про це автор пише у своїй статті "Сердюки гетьмана Скоропадського. Україна. 1918", яка вийшла в російському військово-історичному виданні "Цейхгауз", скан-копії цієї статті доступні на файлообміннику. Назва Сердюківської дивізії Скоропадського сходить до чотирьох полків гетьмана Івана Мазепи, які охороняли Батурин і майже всі загинули під час облоги російськими військами в 1708 році.

Можливо, саме в такій формі 24 серпня на параді маршируватимуть військовослужбовці церемоніальних підрозділів України.