Новий Кабмін: що відомо про наймолодший уряд в історії України
Першого ж дня роботи найбільша в історії України пропрезидентська коаліція у Верховній Раді показала свою посидючість. Депутати працювали майже до ранку підтримали призначення прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Йому 35 років, і він наймолодший в історії України прем'єр. А середній вік його Кабміну – 40 років, і це теж рекорд. Наймолодшому з команди, віцепрем'єру і міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову – 28. У новому уряді троє бізнесменів, двоє кадрових дипломатів і учасниця бойових дій. А також – двоє представників команди прем'єр-міністра Володимира Гройсмана: глава МВС Арсен Аваков і міністерка фінансів Оксана Маркарова обіймали ці посади і в попередньому Кабміні. Але 15 нових міністрів стали в політиці тими самими новими особами, прихід яких обіцяв президент Володимир Зеленський. Хто вони – у матеріалі видання "ГОРДОН".
Дмитро Дубілет – бізнесмен, колишній IT-директор "ПриватБанку", співзасновник Monobank. Йому 34 роки. У себе на сторінці у Facebook міністр поділився, що рішення увійти до Кабміну було одним із найскладніших у житті.
“Сім'я шокована. Друзі шоковані. Бізнес-партнери шоковані. Кіт шокований. Та й я сам, якщо чесно, шокований", – написав він.
За словами Дубілета, він збирався переїжджати жити в Лондон, але тепер "ці плани відійшли на другий план".
“Вибачте за пафос, але я вірю, що в України з'явився історичний шанс на прорив, якого ми всі так довго чекали. І це дуже круте почуття, усвідомлювати, що я можу стати частиною цього прориву", – додав міністр.
Також Дубілет у своєму повідомленні підкреслив, що "не буде красти".
В уряді посаду міністра цифрової трансформації, яку обійняв 28-річний Федоров, запровадили вперше.
Федоров був підприємцем, власне digital-агентство відкрив у віці 22 років. Як написано на сайті компанії, агентство "збільшує продажі за допомогою реклами у Facebook та Instagram". Одним із клієнтів SMMSTUDIO був "Квартал-Концерт". Від підприємницької діяльності Федоров задекларував майже 5,5 млн грн доходу за 2018 рік.
У команді Володимира Зеленського розробляв концепцію "Держава у смартфоні" і відповідав за діджитал під час виборчої кампанії – вибудовував онлайн-комунікацію в соцмережах. У списку партії "Слуга народу" був на шостому місці.
Федоров одружений, виховує доньку.
У Facebook він пообіцяв, що на Україну "чекає цифрова трансформація".
"Держава раз і назавжди стане зручним онлайн-сервісом без черг та корупції", – писав Федоров.
Дмитру Кулебі 38 років, він дипломат і постійний представник України у Раді Європи. Народився у Сумах, закінчив Інститут міжнародних відносин Національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю "міжнародне право".
У 2013 році був радником віцепрем'єра Костянтина Гріщенка з гуманітарних питань.
За рік на запрошення ексміністра закордонних справ Павла Клімкіна став послом з особливих доручень із питань стратегічних комунікацій. Займався створенням стратегічних комунікацій МЗС, упровадженням сучасних технологій комунікацій та формуванням публічної дипломатії України.
“Моє завдання на новій посаді залишається незмінним – рухати Україну на Захід в інтересах українців та української економіки. У нас зібралася дуже прикольна компанія, і я радий бути її частиною", – написав у Facebook Кулеба і додав, що цим варто займатися заради людей, загиблих на Майдані і на війні з Росією.
Милованов — киянин, йому 44 роки, доцент економіки Піттсбурзького університету, заступник голови Ради Нацбанку України. Також є почесним президентом Київської школи економіки, і, за словами Мілованова, буде залишатися ним, бо це звання, а не посада.
У 2014 році став співзасновником аналітичної платформи VoxUkraine. У 2015 році Милованов виявився в ТОП-10 найкращих українських економістів у рейтингу Forbes Top Economic Thinkers.
Милованов уже анонсував об'єднання Міністерства економічного розвитку і торгівлі з Міністерством аграрної політики та продовольства для прискорення реформ, які міністр перелічив у публікації на Facebook.
Це, зокрема, приватизація держпідприємств, відкриття ринку землі та інновації в аграрному секторі, дерегуляція і діджиталізація.
Український дипломат Вадим Пристайко народився в Одеській області, у місті Кілія, йому 49 років. У міністра є дружина і двоє синів.
На початку 2000-х був консулом у Сіднеї. Пізніше – головним консультантом управління з питань зовнішньої політики при Адміністрації Президента Леоніда Кучми. Працював у посольствах України в Канаді та США, був заступником директора департаменту НАТО, заступником міністра закордонних справ і головної місії України при НАТО.
Пристайко був присутній на перших зустрічах після інавгурації Зеленського з президентами Грузії, Литви, Угорщини та Естонії. І раніше вже говорив, що очолив би МЗС, якби йому запропонували.
42-річний Загороднюк отримав дипломи Оксфордського університету та Київського національного університету. Бізнесмен, член правління компанії Discovery Drilling Equipment, яка виробляє бурове обладнання.
Після початку російської агресії на Донбасі Загороднюк став волонтером – компанія Discovery Drilling Equipment постачала військовим буржуйки і машини швидкої допомоги, які переробляли з інкасаторських машин.
Із 2015-го два роки очолював офіс реформ при Міноборони. У липні 2019 року став радником президента Зеленського та увійшов до наглядової ради "Укроборонпрому".
Криклію в листопаді виповниться 33. Він закінчив Київський університет імені Шевченка за спеціальністю "фінанси". "Українська правда", а також інші джерела вказують, що із 2002 року майбутній міністр працював начальником відділення з роботи з цінними паперами на фондовому ринку "Інтербанку". Хоча на той момент йому було 16 років.
У 2014 році Криклій став радником міністра МВС Авакова. У міністерстві займався реформою сервісних центрів МВС.
У 2015 році Криклія призначили заступником начальника департаменту ДАІ. Уже незабаром він очолив Головний сервісний центр МВС України.
За даними "Чесно", Криклій – фігурант антикорупційних розслідувань. Зокрема, у 2015 році він купив 4-кімнатну квартиру на 120 квадратів в елітній київській новобудові. Як випливає з декларації Криклія за 2016 рік, квартира в центрі столиці обійшлася майбутньому міністрові у 6,4 тис. грн за квадратний метр, водночас її ринкова вартість – від 40 до 50 тис. грн. Також у лютому 2014 року Криклій купив Mersedes S500 2008 року менше ніж за 150 тис. грн. Зараз таке авто можна придбати приблизно за 760 тис. грн.
Киянин Олексій Оржель закінчив КПІ, здобув ступінь магістра спеціальності "енергетичний менеджмент", йому 35 років. Був номером 16 у списку партії "Слуга народу".
Пропрацював у сфері паливно-енергетичного комплексу 15 років. Глава Української асоціації відновлюваної енергетики.
Окрім того, перед тим як стати депутатом, був членом правління офісу ефективного регулювання (BRDO-центру), який очолював теперішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Бородянському 45 років, він зі Львівської області. Закінчив фінансово-економічний факультет за спеціальністю "фінанси і кредит".
До приходу в команду Зеленського в липні 2019 року, коли його призначили радником президента з гуманітарних питань, був медіаменеджером. Працював комерційним директором видання "Московский комсомолец в Україне", керував медіаактивами "Альфа-банку", зокрема відповідав за реалізацію бізнес-проєктів "Новий канал" і "Наше радіо". У 2004 році став головою правління телеканала СТБ і працював там до кінця 2018 року.
На своїй сторінці у Facebook міністр уже відрекомендував частину команди офісу з розробки гуманітарної політики України – координаторів напрямів.
Денис Малюська, як і новий міністр енергетики Оржель, працював разом із прем'єром Гончаруком в офісі ефективного регулювання – був головою правління BRDO-центру. Міністру 37 років, закінчив Київський університет імені Шевченка за спеціальністю "правознавство" і Лондонський університет.
Одружений, у нього четверо дітей.
Працював юристом, у 2004 році заснував адвокатське об'єднання "Адвокатська фірма "Бізнес-право", а також – ТОВ "Радник прес", яке займається видавничою діяльністю.
У 2010 році Малюську призначили консультантом із розвитку приватного сектору групи Світового банку.
Пройшов у парламент у 2019 році – був номером 21 у партії "Слуга народу".
Новій очільниці Міністерства освіти 29 років. Вона закінчила Києво-Могилянську академію за спеціальністю "політологія". Навчалася за кордоном, зокрема в Маастріхтському університеті в Нідерландах, стажувалася в аналітичних центрах в Іспанії та Чехії.
У МОН прийшла у 2014 році. Була радником міністра Сергія Квіта, очолювала управління міжнародного співробітництва євроінтеграції МОН і під час каденції міністерки Лілії Гриневич — директорат стратегічного планування та європейської інтеграції.
Новосад підтримувала реформу освіти і виступала за якнайшвидше її впровадження.
“Нова українська школа тільки у 2019 році побачить першого випускника. До того часу не лише уряд і не лише Рада мають об'єднати зусилля, щоб цю реформу втілювати", – писала майбутня міністр.
Гриневич написала, що вболіватиме за успіх послідовниці.
“Я щиро переконана, що в цій країні нема посади важливішої і відповідальнішої, ніж крісло міністра освіти і науки. МОН часто недооцінюють у політичних іграх, із цієї посади і дійсно неможливо нажити статків або зробити миттєві перетворення, які вплинуть на всю країну зараз. МОН – міністерство майбутнього", – написала ексміністерка.
Олені Бабак 50 років, вона уродженка Кривого Рогу. Закінчила Київський державний педагогічний інститут іноземних мов, також навчалася в Old Dominion University у США.
Директорка і співзасновниця Інституту місцевого розвитку, який співпрацює неурядовими організаціями у сфері реформування ЖКГ та енергозбереження.
Бабак стала депутаткою у 2014 році, вона була №8 у списку партії "Самопоміч". У Верховній Раді була заступницею голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства. Склала повноваження народного депутата у 2017 році "з особистих причин".
За даними "Української правди", кандидатуру Бабак запропонував президенту Олексій Гончарук.
Скалецькій 39 років, вона юристка у сфері медичного права.
Навчалася на факультеті правничих наук Києво-Могилянської академії, факультеті права та адміністрації в університеті Марії Кюрі-Склодовської в Любліні, а також рік провчилася в Union College Graduate у США.
У 2001–2006 році працювала в Держкомітеті з питань регуляторної політики та підприємництва. Із 2006-го – у Києво-Могилянській академії. Була експерткою Ради підприємців при Кабміні. Членкиня правління "Української ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги". Директорка громадської організації "Форум здоров'я".
У 2014–2017 роках була головною експерткою медичної групи "Реанімаційного пакета реформ".
Як повідомляв "Цензор.НЕТ", під час першого засідання нової Верховної Ради 29 серпня засновник клініки "Борис", депутат "Слуги народу" Михайло Радуцький вів переписку про кандидатів на пост міністра охорони здоров'я. "Моя людина – Зоряна Черненко", – написав він.
34-річна Юлія Соколовська має дві вищі освіти: закінчувала Київський національний економічний університет та Об'єднаний віденський інститут, а також навчалася в Національній академії держуправління при президентові України.
Була директоркою департаменту видатків бюджету соціальної сфери Мінфіну, очолювала департамент із питань стратегічного планування та координації у Секретаріаті Кабміну. Крім того, керувала напрямом стратегії, прозорості та розвитку eHealth проєкту USAID.
Читала лекції новообраним депутатам "Слуги народу" у Трускавці.
Оксані Коляді 39 років. Вона полковник запасу та учасниця бойових дій.
Закінчила Львівський інститут внутрішніх справ за спеціальністю "правознавство" та здобула ступінь магістра у Львівському державному університеті внутрішніх справ. Була слухачкою у Національному університеті оборони на спеціальності "інформаційне забезпечення військ".
Із 2003-го до 2015 року працювала у МВС, де дослужилася до першої заступниці начальника департаменту зв'язків із громадськістю.
До 2017 року служила у Збройних силах – була начальницею управління комунікації й преси Міноборони. Там відкрила перші в Україні курси навчання та акредитації військових журналістів. Під час загострення бойових дій в Авдіївці координувала роботу українських та іноземних журналістів, організовувала прямі включення на передовій.
У 2017 році три місяці була заступницею командувача АТО. У 2016–2017 роках очолювала робочу групу комітету реформ Міноборони з розробки систем стратегічних комунікацій ЗСУ. Із березня 2019 – заступниця міністра у справах ветеранів.