Помста Тюріна. Що Генпрокуратура України з'ясувала про вбивство Вороненкова. Головні тези
Колишнього депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова вбили на замовлення російського кримінального авторитета Володимира Тюріна, колишнього цивільного чоловіка вдови Вороненкова Марії Максакової, заявив генпрокурор України Юрій Луценко. За даними українського слідства, загалом в організації і виконанні злочину брало участь сім осіб, водночас одного з них затримали за тиждень до вбивства, але потім відпустили під підписку про невиїзд. "ГОРДОН" розповідає, що вдалося з'ясувати правоохоронцям за півроку розслідування.
Убивство
Дениса Вороненкова застрелив 23 березня цього року колишній військовослужбовець Національної гвардії України Павло Паршов: він кілька разів вистрілив в екс-депутата впритул. Цілі досягло три кулі – Вороненкова було поранено в живіт і шию, він помер на місці. Сам Паршов кількома годинами пізніше помер у лікарні від поранень у голову і груди (у нього стріляв співробітник українських спецслужб, який охороняв Вороненкова).
Одразу після загибелі російського екс-депутата представники української влади заявляли, що Вороненкова, найімовірніше, убили за давання свідчень проти екс-президента Віктора Януковича. Російський продюсер Валерій Сергєєв, друг сім'ї Максакової, водночас припустив, що за організацією вбивства може стояти її колишній цивільний чоловік, кримінальний авторитет Володимир Тюрін. "Я дуже добре знаю їхнє сімейство і думаю, що тут доклав руку Володя Тюрін. [...] Кримінальному авторитету ж досить натякнути, що та чи інша людина псує життя йому та його дітям", – говорив Сергєєв у коментарі виданню Life.
Сьогодні про те, що Тюрін замовив убивство Вороненкова, заявив генпрокурор України Юрій Луценко. За його словами, кримінальне провадження за фактом убивства передали до суду. Слідство дійшло висновку, що Вороненкова застрелили через його свідчення у справі про держзраду проти колишнього президента України Віктора Януковича і щодо присутності російських військ на Донбасі. Це, сказав Луценко, викликало "занепокоєння у вищих колах Кремля", і "керівництво ФСБ підготувало план щодо фізичного знищення" екс-депутата Держдуми.
"Фактичним замовником убивства, за інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, підтвердженою слідством столичної прокуратури, став підконтрольний ФСБ кримінальний авторитет Тюрін Володимир Анатолійович, громадянин Російської Федерації 1958 року народження", – повідомив Луценко.
32-річний син Тюріна Дмитро був посередником між батьком і керівниками злочинної групи – громадянами України Юрієм Василенком і Олександром Лосем. Виконавців убивства було троє: Ярослав Левенець, Ярослав Тарасенко (водій) і безпосередній виконавець Павло Паршов, застрелений охоронцем Вороненкова. Усі вони – громадяни України.
Хто такий Тюрін
Володимир Тюрін народився в 1958 році в селищі Тірлянський Башкирської АРСР, громадянин РФ і Казахстану. За словами Луценка, він відомий як керівник "Братського ОЗУ" (організоване злочинне угрупування, що діяло у місті Братськ Іркутської області РФ), до цього його судили за групове зґвалтування, квартирні крадіжки та хуліганство.
Російські ЗМІ називають Тюріна "злодієм у законі", найближчим соратником відомого кримінального авторитета Аслана Усояна (Діда Хасана), убитого у 2013 році. "Русская служба BBC" зазначає, що востаннє Тюріна затримували в Росії у 2010 році: арешту й екстрадиції домагалася влада Іспанії, підозрюючи його у створенні злочинного угруповання і відмиванні грошей. Адвокати Тюріна змогли довести, що той набув російського громадянства законно, тому в екстрадиції відмовили.
За версією українського слідства, організувати вбивство Вороненкова Тюрін погодився з двох причин: щоб помститися (дружина Вороненкова, Марія Максакова, до цього була цивільною дружиною Тюріна) і щоб одержати преференції від російських спецслужб щодо контролю за злочинними угрупованнями в Росії та деяких країнах СНД.
Хронологія
За словами керівника прокурорського слідства Павла Кононенка, виконавці почали підготовку до злочину в лютому цього року.
"Пан Тюрін, використовуючи зв'язки у кримінальному світі України, залучив до цього злочину свого давнього товариша у криміналі Юрія Василенка, який раніше був засудженим у Російській Федерації. Одержавши завдання від Тюріна, Василенко прибуває на територію України в лютому [2017 року] і залучає свого близького товариша Олександра Лося. Вони приїжджають до Києва і починають підшукувати виконавців серед колишніх учасників АТО. З огляду на те, що Лось, перебуваючи під слідством у Дніпропетровську, сидів в одній камері з Левенцем, він звертається до нього. Левенець, маючи стійкі злочинні зв'язки з Паршовим і Тарасенком, залучає їх", – розповів він на брифінгу.
У лютому – на початку березня Василенко і Лось орендували в Києві три квартири, одна з яких – на бульварі Шевченка – була розташована безпосередньо під квартирою, де жив Вороненков із сім'єю.
4 березня у Київ із Росії до Василенка приїхав громадянин РФ "К". Із його допомогою учасник злочинної групи придбав автомобіль Daewoo Lanos, оформивши його на неіснуючу людину, зареєстровану за неіснуючою адресою (пізніше цю машину виявили у Дніпрі, у розібраному вигляді). Саме цим авто Левенець, Тарасенко і Паршов пересувалися в день убивства.
14 березня Василенко орендував автомобіль Toyota Land Cruiser Prado 150, щоб стежити за Вороненковим: у дворі будинку, де жив колишній російський депутат, усі автомобілі – представницького класу, і ця машина була потрібна, щоб не викликати підозр. На цьому Land Cruiser Лось стежив за Вороненковим і в день убивства.
9 березня Левенець залишив у камері схову на київському залізничному вокзалі два пістолети ("Наган ТВ 239" і ПСМ-Р). Але зброю виявили співробітники лінійного відділу поліції. 17 березня (тобто за тиждень до скоєння замаху) Левенця затримали, коли він повернувся по пістолети. За словами Юрія Луценка, правоохоронці склали протокол, але оскільки законодавство не передбачає арешту в таких ситуаціях, його відпустили під підписку про невиїзд.
20 березня в Україну авіарейсом Рим – Київ прибув син Тюріна Дмитро. За інформацією ГУР Міноборони, він привіз частину грошей за вбивство. Наступного дня рейсом Київ – Мінськ Дмитро Тюрін покинув Україну.
20 березня Левенець орендував квартиру на вулиці Трьохсвятительській, 3. Там він оселився разом із Паршовим.
22 березня Паршов придбав пістолет ТТ, із якого пізніше й убив Вороненкова. За даними слідства, цей пістолет належав військовій частині, розташованій в Артемівську Донецької області. Пістолет Паршову продав громадянин України 1961 року народження Геннадій Конєв (за документами це був макет пістолета, а не бойова зброя). Луценко заявив, що Конєв фігурує в кількох кримінальних провадженнях.
У день убивства, 23 березня, Левенець зустрівся на центральному автовокзалі Києва з Тарасенком, який приїхав у столицю з Дніпра приблизно о 6.45. Після цього Левенець повернувся до квартири на Трьохсвятительській, де на нього чекав Паршов. Приблизно о 9.00 Левенець і Паршов приїхали на вулицю Сагайдачного, де їх очікував Тарасенко. Залишивши Паршова і Тарасенка, Левенець повернувся у квартиру на Трьохсвятительській, а звідти поїхав у відділення поліції на залізничному вокзалі. На думку слідства, так він намагався створити собі алібі (убивство сталося, коли він перебував у відділенні).
У цей час Олександр Лось стежив за будинком Вороненкова на бульварі Шевченка. Приблизно о 10.53 Денис Вороненков вийшов із під'їзду й сів у свій автомобіль. Лось за допомогою радіостанції повідомив про це Паршова й Тарасенка.
Об 11.27 автомобіль Вороненкова зупинився біля готелю Premiere Palace, за 50–100 метрів зупинився і Lanos із кілером. Паршов вийшов з авто і попрямував за жертвою. На розі бульвару Шевченка та вулиці Пушкінської Паршов гукнув Вороненкова на ім′я – той обернувся, і Паршов вистрілив у нього кілька разів, але його самого смертельно поранив охоронець.
Після вбивства Василенко, Лось і Левенець зустрілися в ресторані біля Печерської Лаври. За даними слідства, вони обговорили подію і роз'їхалися.
Затримання й підозра
Тарасенко на автомобілі Lanos із Києва вирушив додому – у Павлоград Дніпропетровської області. Там він віддав машину на розбирання. 15 червня 2017 року його затримали. Олександра Лося затримали 29 серпня (де саме, представник прокуратури не уточнив). Ще двоє учасників злочинної групи – Василенко і Левенець – перебувають у розшуку. Їхнього місця перебування не встановлено.
Усім організаторам і виконавцям, заявив Луценко, повідомили про підозру. За словами генпрокурора, Україна буде домагатися екстрадиції Володимира Тюріна.
Адвокат Тюріна Сергій Бєляк водночас заявив, що його клієнт не має жодного стосунку ані до ФСБ РФ, ані до вбивства Вороненкова. Обвинувачення Генпрокуратури на свою адресу Тюрін уважає "маячнею".