"Пташка впала за терикон". Три роки з моменту аварії рейсу MH17: слідство не закінчено, винних не покарано G

Аварія MH17 стала найбільшою авіакатастрофою з часу терактів 11 вересня 2001 року у США
Фото: EPA

17 липня 2014 року в небі над Донецькою областю було збито літак "Малайзійських авіаліній". За інформацією Міжнародної слідчої групи, рейс було збито ракетою із зенітного ракетного комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським сепаратистам. Сьогодні виповнюється три роки з моменту катастрофи. "ГОРДОН" коротко розповідає, що відомо про трагедію до цього моменту, як просувається слідство і коли буде покарано винних.

Катастрофа

Літак Boeing 777 "Малайзійських авіаліній" 17 липня 2014 року виконував рейс MH17 – з Амстердама в Куала-Лумпур. Через три години після зльоту (приблизно о 16.20 за київським часом) зв'язок із літаком зник. У цей час він перебував у небі над Донецькою областю, на висоті приблизно 10 тис. метрів. Уламки літака виявили біля села Грабового Донецької області.

На борту було 298 осіб: 193 підданих Нідерландів, 43 представники Малайзії, 27 австралійців, 12 громадян Індонезії, 10 – Великобританії, по чотири – Бельгії та Німеччини, троє філіппінців, по одному канадцеві і новозеландцеві. Усі вони загинули. За кількістю жертв ця катастрофа стала найбільшою з часів терактів 11 вересня 2001 року у США та дев'ятою – за всю історію авіації.

Реконструкція аварії літака "Малайзійських авіаліній", проведена Радою з безпеки Нідерландів. Відео: Google AdWords / YouTube

Версії

Відразу після аварії на сторінці "ВКонтакте" одного з ватажків терористів "ДНР" Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) з'явилося повідомлення, що бойовики збили неподалік від Сніжного військово-транспортний літак Збройних сил України Ан-26.

"У районі Тореза щойно збили літак Ан-26, валяється десь за шахтою "Прогрес". Попереджали ж – не літати в "нашому небі". А ось і відео-підтвердження чергового "пташкопада". Пташка впала за терикон, житловий сектор не зачепила. Мирні люди не постраждали", – написав Гіркін через 20 хвилин після падіння борту.

Скріншот: Сводки от Стрелкова Игоря Ивановича / "ВКонтакте"

Але як тільки стало зрозуміло, що збито цивільний літак, а не військовий, це повідомлення видалили.

Протягом перших днів після катастрофи українська влада заявила, що MH17, найімовірніше, було збито із зенітного ракетного комплексу "Бук" із території, підконтрольної бойовикам. Самі терористи це заперечували, стверджуючи, що літак збили українські війська протиповітряної оборони або український штурмовик Су-25.

Російські ЗМІ, посилаючись на неназваного "іспанського диспетчера", писали, що в момент аварії поряд із малайзійським літаком були два українські військові борти. Висловлювали також думку, що українські протиракетні війська збили рейс MH17 помилково: нібито вони збиралися збити літак, у якому летів президент РФ Володимир Путін. Згодом ці версії було відкинуто як непереконливі.

Розслідування

Відразу після аварії літака Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за статтею "теракт". Технічне розслідування причин катастрофи веде Рада із безпеки Нідерландів. Також обставини трагедії з'ясовує Міжнародна слідча група (JIT), що складається з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України.

У 2015 році ці ж країни спробували створити міжнародний трибунал для розгляду справи, однак голосування в Раді Безпеки ООН заблокувала Росія, скориставшись правом вето. Президент РФ Володимир Путін стверджував, що створення трибуналу було б передчасним і контрпродуктивним.

Восени 2016 року Міжнародна слідча група (JIT) оприлюднила попередні висновки про катастрофу. Комісія встановила, що "Бук", з якого було збито літак, напередодні трагедії привезли в Донецьку область із території Росії, а після аварії рейсу MH17 зенітний ракетний комплекс повернули у РФ. Водночас доказів причетності Росії як держави до транспортування ЗРК або безпосередньо до аварії слідча група не виявила.

Слідчі JIT дійшли висновку, що ракета, випущена із ЗРК "Бук", вибухнула приблизно за 1 м лівіше і вище від кабіни пілотів рейсу MH17. На останніх мілісекундах запису бортових самописців літака зафіксовано "акустичні піки" – "чорні ящики" записали звук вибуху. Фото: EPA

Слідчі визначили понад 100 осіб, які так чи інакше можуть бути причетні до катастрофи. Журналістська розслідувальна група Bellingcat також звузила коло підозрюваних до 10–20 осіб.

На підставі даних із соціальних мереж, фото і відео розслідувачі Bellingcat повністю відновили маршрут прямування "Бука" з бортовим номером 332 із Росії до України і назад (цей комплекс є на озброєнні 53-ї бригади ЗС РФ), а також встановили особи сімох водіїв, які брали участь у транспортуванні зенітного ракетного комплексу.

Також журналісти з'ясували, що доставку комплексу "Бук" на Донбас організував один із тогочасних ватажків угруповання "ДНР", офіцер Головного розвідуправління міноборони РФ Сергій Дубинський (Хмурий). У СБУ підтвердили, що бойовик із таким позивних дійсно фігурував у перехоплених переговорах терористів у зв'язку з катастрофою MH17, але відмовилися повідомити, що спецслужбі про нього відомо.

Суд

Офіційно імен підозрюваних Міжнародна слідча група поки не назвала. Міністр транспорту Малайзії Ліоу Тіонг Лай сподівається, що це станеться до кінця 2017 року. Судовий процес після закінчення розслідування буде проходити в Нідерландах.

Носова частина літака "Малайзійських авіаліній", зібрана зі знайдених на місці катастрофи уламків. Фото: EPA